6 lengte en uitzettingscoëfficiënt waren bepaald door nameting eener lijn van 200 meter op het Koningsplein te Batavia zelve gemeten met het in 1883 naar Nederland teruggezonden basistoestel van Rep sold maakte het niet wenschelijk nogmaals met een zoo primitief instrument, zij het dan ook met de meest mogelijke voor zorgen, een van de belangrijkste elementen der triangulatie te bepalen. Veel meer verdiende het aanbeveling om te profiteeren van de groote nauwkeurigheid, die bij de basismetingen op Java was bereikt. 2. De verbinding niet het Javnnct. Reeds in de jaren 1868 en 1869 waren door het personeel van den toenmaligen Geographisehen dienst bij de uitvoering der trian gulatie van Java op een zevental punten in de Lampongsche districten pilaren opgericht en door hoekmeting met het net van Java verbonden: vijf hiervan waren gelegen op den vasten wal van Sumatran. 1. G. Radja Basa, Telok Betong, G. Betoeng TelokG. Tanggang Tangkaen GTenggamoes {Keizerspiek), één op het eiland Krakatau en één op Sabesi. De resultaten der metingen zijn medegedeeld in „die Triangulation von Java," IV. Abth., Haag Martinus Nijhoff 1895, maar tevens wordt in dat werk erkend, dat zij niet de volle waarde van goede primaire metingen bezitten. Zou men er dus wellicht mede kunnen volstaan, wanneer het de bedoeling was twee zelfstandige triangulaties met elkander in verband te brengen, nu de triangulatie van Zuid-Sumatra wat de lengte der zijden betreft moest steunen op die van Java, was een meer nauwkeurige verbinding over Straat Soenda bepaald noodzakelijk. Er bleek bovendien al spoedig nog een andere reden te bestaan, waarom een nieuwe verbinding onvermijdelijk was. Het was bekend, dat de pilaren op Krakatau en te Telok Betong bij de ramp van 1883 verloren waren gegaan. Naar de andere pilaren was sedert den bouw niet meer omgezien, daar zij niet, zooals met de pilaren op Java het geval was, in onderhoud waren overgegeven aan het Civiel Bestuur. Bij het onderzoek in 1895 door het personeel der triangulatie naar die pilaren ingesteld, werd alleen die op G. Tanggang nog aangetroffen, maar scheef gezakt wegens onvoldoende fun deering: op G. Radja Basa, G. Betoeng en G. Tenggamoes konden slechts overblijfselen der fundeeringen worden opgespoord, van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 6