73 zullen worden onderwezen verschillende aantreft die daar niet behooren en hij stelt zich voor, indien hij steun vindt, enkele vakken van algemeen vormenden aard als staathuishoudkunde en cultuurgeschiedenis bij amende ment van de lijst af te voeren. Het komt mij voor dat men dan juist zou gaan tegen den geest van de verandering van de Polytechnische School in een Technische Hoogeschool. Immers instellingen van den laatsten naam hebben ten doel om aan de jongelieden die daar komen, uit een zeer breede reeks van vakken de keuze te geven aan diegene, die zij voor hun toekomstige roeping en vor ming ook als staatsburger en menscb noodig oordeelen. Daarom wordt zoo te recht aan de Technische Hoogeschool, die men in Duitschland op zoo hoogen trap van ontwikkeling vindt, op het gebied van algemeene vorming zoo ruime keuze gegeven in cursussen van cultuurgeschiedenis, philosophie en literatuur. Het komt mij inderdaad voor, dat die mannen, die zoo hooge positie in ons maatschappelijk leven hebben in te nemen, een ruimer gezichtskring moeten hebben dan zich voor hen opent, wanneer zij alleen hoe uitstekend ook, zich in de technische vakken zouden bekwamen. Ook daarom heb ik het plan van den Minister toegejuicht, wijl ik hoop, dat het karakter van de school te Delft eene verandering zal ondergaan. Ik wil van die school, die ik alleen van de buitenzijde ken, geen kwaad spreken. Ik geloof, dat ze over het algemeen een uitnemenden naam bezit, dank zij de uitnemende krachten daaraan verbonden, dank ook den directeur, die daaraan op het oogenblik de leiding geeft. Maar er zijn toch ook in den kring van diegenen, die aan die school zijn gevormd, bezwaren tegen de inrichting gerezen. Wij kennen allen het bekende rapport van de commissie uit de Vereeniging van burgelijke inge nieurs, dat in 1895 is verschenen, en waarin er voornamelijk nadruk op is gelegd, dat in den aanvang der studie aan de Polytechnische School de algemeene wetenschappelijke vorming te veel op den achtergrond komt, terwijl aan den anderen kant in de latere jaren, wanneer de leiding tot techniek moet worden gegeven, deze practische studie te veel met de wetenschappelijke vakken wordt vermengd. Nu hoop ik, dat mede een gevolg van de verandering van Polytechnische School in Technische Hoogeschool zal zijn, dat in de eerste jaren zooveel mogelijk een grondige algemeene wetenschappelijke vorming zal plaats vinden, ongeveer in denzelfden geest als aan de Universiteiten, maar dan verder ook met volle kracht zal worden gestuurd in de practische richting, met dat gevolg, dat de mannen die er zullen worden gevormd, zich reeds dadelijk krachtig in de richting bewegen die zij later in de maatschappij zullen hebben te bewandelen. Daarvoor is het van groote beteekenis, dat deze onderwijsinstelling zal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 77