7 pilaren werden hier en daar in den omtrek verspreide brokken gevonden; op Sabesi is te vergeefs naar den pilaar gezocht. Dit laatste punt was trouwens voor de verbinding niet noodig, evenmin als Telok Betong. Op de andere punten werden wederom pilaren ge bouwd, die op nieuw met het net van Java moesten worden verbonden. Het oprichten van een nieuwen pilaar op Krakatau, als tusschen- punt in Straat Soenda, bleek niet meer mogelijk. De ongeveer 850 Meter hooge vulkaankegel, waarvan bet zuidelijk deel bij de uitbarsting van 1883 is blijven staan, terwijl het noordelijk deel in de diepte is verdwenen, is geheel met zware aschlagen bedekt, die, allerwege afgestort, nagenoeg loodrechte wanden vertoonen, terwijl op minder steile gedeelten het losse materiaal, de beklimming levensgevaarlijk of geheel onmogelijk maakt. Het was dus noodig een ander punt te kiezen, dit werd gevonden op Langeïland, ongeveer vijf kilometer van Krakatau verwijderd: op 130 meter boven zee waren daar de punten Batoe HideungG. Karang en G. Gede op JavaG. Radja Basa en G. Tanggang op Sumatra zichtbaar; hier is dus de pilaar gebouwd. De eigenlijke verbinding, waartoe de punten G. Tanggang, G. Betoeng en G. Tenggamoes niet meer belmoren, is op de bijge voegde kaart van Zuid-Sumatra op de schaal 1:250000 aangegeven op een afzonderlijk carton. Op de drie punten van het Javanet, die ook in 1868 en 1869 voor de aansluiting hadden gediend, zijn de pilaren in goeden toestand aangetroffen; alleen liet op Batoe Hideung de vaste stand te wenschen over, waarom daar een afzonderlijke observatiepilaar is gebouwd voor excentrische hoekmeting. 3. De (lriehoekspuiiten der le orde. Toen de verbinding met het Javanet was verzekerd, konden de verkenningen voor de vaststelling der punten van het hoofddriehoeks- net in Zuid-Sumatra geregeld worden voortgezet en werden de pilaren op de gekozen punten gebouwd. Over het algemeen had men daarbij geen andere bezwaren te overwinnen als die, welke onafscheidelijk zijn verbonden aan de beklimming van hooge en veelal steile bergtoppen in woeste streken, waar werkkrachten slechts schaars zijn te bekomen; het gelukte bijna overal punten te vinden met ruim verzicht naar alle zijden. Alleen in het noordelijk deel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 7