9 voetstuk, dat 1 M. hoog en 0.70 M. vierkant is, deze hebben ook een zwaardere fundeering. De pilaren bestaan uit Portlandcement- beton, waarvan de samenstelling is 1 deel cement, l*/2 deel zand en 5 deelen grof grind; zij worden gegoten in uit elkaar te nemen houten vormen. De buitenvlakken zijn met cementspecie vlak afge pleisterd; in een der zijvlakken is een marmeren plaatje aangebracht met het opschrift Prim: Triang: en het registernummer. In het midden van het bovenvlak is een verzinkt ijzeren hakkelbout ingelaten, van 2 c.M. vierkant, die 1.5 c.M. boven uitsteekt; op den kop daarvan is een kruis geveild, dat het eigenlijke hoekpunt aangeeft. Het benoodigde cement wordt vervoerd in dichtgesoldeerde petroleum- blikken, die door koelies gedragen slechts half mogen worden gevuld, zal de pilaarbouwer niet telkens tot de onaangename ervaring komen, dat door beschadiging der blikken, waarvan het opzet niet is te bewijzen, een gedeelte van het cement onderweg is verloren gegaan. i. Be driehoeksimnten der IIe en IIIe orde. Met de verkenningen voor de vaststelling der driehoekspunten van de tweede en derde orde werd reeds in 1896 aangevangen in het zuiden der Lampongsche Districten: zij werden geleidelijk uit gebreid over het geheele Avestelijk deel dier residentie, en verder voortgezet in de afdeelingen Kroë en Kauer (hoofdplaats Bintoehan der residentie BenJcoelen en de afdeeling Komering en Ogan Oeloe, Enini en de Ranaudistricten (hoofdplaats Moeara Doeader residentie Palembang. Oorspronkelijk bestond het voornemen in noordweste lijke richting geleidelijk voort te werken, zonder zich te storen aan administratieve grenzen, maar daar door het Legerbestuur bepaald werd, dat zoodra personeel beschikbaar zou komen voor de opnemings werkzaamheden in Zuid-Sumatra, dit het eerst in de residentie Palembang te werk moest worden gesteld, werden in het begin van 1890 de verkenningen en kort daarna ook de pilaarbouw in Benkoelen gestaakt, om alle krachten te kunnen wijden aan de voortzetting van den Iriangulatiearbeid in Palembang. Behalve in een deel der onderafdeeling Rawas (hoofdplaats Soeroelangoen), het noordelijkste deel der afdeeling Tebing Tinggi, zijn de verkenningen in dat gewest thans afgeloopen. Met den pilaarbouw op de punten der tweede en derde orde is men gevorderd tot in de onderafdeelingen Ampat Lawang (hoofdplaats

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 9