Het 10de Nederlandsck Natuur- en Geneeskundig Congres. Dr. J. J. A. Muller. De heer Muller, lid van het Kon. Instituut van Ingenieurs, oud-majoor der genie O.-I. L., die een paar jaar geleden dooi' de Utrechtsche Universiteit tot doctor honoris causa benoemd werd voor wetenschappelijke verdiensten in verband met zijn triangulatie- arbeid in Ned-Indië, begon met in herinnering te brengen dat met triangulatie bedoeld wordt de methode van Sn el 1 Lus afkomstig ter bepaling van de ligging van een aantal punten op het aardopper vlak. Deze worden daartoe door middel van denkbeeldige lijnen verbonden, zoodat een net van aan elkaar sluitende driehoeken wordt gevormd. Meet men de lengte van een der zijden van dit net en de noodige hoeken, dan is men in staat de lengte van alle zijden door berekening te vinden. In werkelijkheid meet men in den regel meer zijden en steeds meer hoeken dan vereischt wordt, als controle tegen grove fouten en om uit al die metingen door toepassing der waarschijnlijkheidsrekening, meer bepaaldelijk van de methode der kleinste vierkanten, nauwkeuriger uitkomsten te kunnen afleiden, terwijl dan tevens uit de tegenstrijdigheden door berekening der middelbare fouten een denkbeeld is te verkrijgen omtrent de bereikte nauwkeurigheid. Bepaalt men nu verder door astionomische waarnemingen de geographische breedte van een der hoekpunten, en het azimut van een der zijden, dan heeft men alle gegevens die noodig zijn om de coördinaten der hoekpunten, b.v. hunne geographische lengte en breedte, te kunnen berekenen. Het doel, dat men met een triangulatie beoogt, vervolgt spreker, kan uitsluitend practisch zijn, namelijk het verkrijgen van vaste Triangulaties in Nederlandscli-Inilië DOOK Overgenomen uit: «De Ingenieur1905, N". 21.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 107