109 zijn in 1868 en 1869 een vijftal punten in de Lampongsche districten met het net van Java verbonden; als tusschenpunten in straat Soenda dienden de eilanden Krakatau en Sibesi; op die beide punten zelf zijn echter geen hoekmetingen uitgevoerd. De bereikte nauwkeurigheid was door de verschillende omstandigheden veel geringer dan bij het hoofddriehoeksnet van Java. In verband met de graadmeting zijn op tal van punten astro nomische breedte- en azimutbepalingen uitgevoerd. De groolste afwijking tusschen astronomische en geodetische breedte werd ge vonden te Poelau Tindjil, zuid van Bantam, bijna 37"; op 2 punten is de afwijking grooter dan 20"; op 14 grooter dan 10". Het grootste verschil tusschen astronomisch en geodetisch azimut werd gevonden te Djoeroeng Sapi in Oost-Java, het bedraagt bijna 8". Van alle punten is trigonometrisch de hoogte boven het zee oppervlak bepaald; men ging daarbij uit van een aantal nabij het zeestrand gelegen driehoekspunten, wier hoogte boven halftij tijdens de waarnemingen direct werd genieten; de hieruit voortvloeiende onzekerheid met betrekking tot het gemiddeld zeeoppervlak bedraagt slechts enkele decimeters. Luguber genoeg toont spreker verder aan dat de tak van dienst min of meer noodlottig was, want, toen de hoofdingenieur Oude mans in 1875 Java had verlaten om den leerstoel voor de Astro nomie aan de Universiteit te Utrecht te aanvaarden, werd het werk voortgezet onder leiding van den ingenieur H. T. Soeters; deze overleed in 1879; zijn opvolger G. Woldringh moest in het laatst van 1880 wegens ziekte naar Nederland vertrekken en stierf te Mentone. In het laatst van 1881 stierf de Geographische Dienst door opheffing; de eigenlijke triangulatie was toen geheel voltooid; van het programma waren nog een aantal breedte- en azimut bepalingen en bovendien alle voorgenomen telegrafische lengte bepalingen onuitgevoerd gebleven. De opheffing van den Geographischen Dienst hield verband met het voornemen tot overbrenging der triangulatiën naar den Topo- graphischen Dienst, ressorteerende onder het Departement van Oorlog. Bij de triangulatie van Sumatra, waarmede een aanvang zou worden gemaakt, en die alleen als grondslag voor de topographische op neming zou dienen, zou daardoor een beter verband tusschen de triangulatie- en de opnemingswerkzaamheden worden verkregen, dan op Java het geval was geweest. De toenmalige chef van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 111