Ill bij het net van Java, stuksgewijze uitgevoerd, aanvankelijk volgens eene benaderingsmethode, later volgens de methode der kleinste vierkanten. De middelbare fout van den op het station vereffenden hoek, afgeleid uit de sluitingsfouten der driehoeken, is 0",96. Aan het hoofddriehoeksnet zijn door een secundaire triangulatie 107 punten der tweede en 1484 punten der derde orde verbonden. De uitkomsten der triangulatie zijn in 1900 in het licht verschenen bij de Landsdrukkerij te Batavia. Zeer interessant is het nu te vernemen hoe, ofschoon met de triangulatie geen wetenschappelijk doel werd beoogd, zij toch des ondanks een voor de wetenschap niet onbelangrijk resultaat heeft opgeleverd, want in Mei 1902, toen de werkzaamheden in de residentie Tapanoeli in vollen gang rvaren, had daar een hevige aardbeving plaats. Door eerst onverklaarbare tegenstrijdigheden tusschen de hoeken van een der driehoeken, die deels vóór, deels na de aardbeving werden gemeten, rees het vermoeden, dat door de aardbeving een verschuiving der driehoekspunten kon zijn ver oorzaakt. Door hermeting op een aantal stations was men in staat, voor een drietal punten de verschuiving inderdaad te constateeren en met nauwkeurigheid te berekenentwee daarvan in de richting der lengte-as van Sumatra aan de westzijde van de vulkanische lengtespleet gelegen, bleken ruim 1.2 meter in de richting noord west te zijn verplaatst, terwijl het derde aan de oostzijde der spleet op 12 kilometers afstand gelegen, 0.6 meter in zuidoostelijke richting was verschoven. Volgens den mijneningenieur R. Fennema, is ongetwijfeld door de verschuiving der aardkorst aan weerszijden van de spleet de aardbeving veroorzaakt. In elk geval is de horizon tale verschuiving van uitgestrekte deelen van het aardoppervlak door de triangulatie op onloochenbare wijze aangetoond. Met de triangulatie van Zuid-Sumatra werd aangevangen in 1895 het driehoeksnet is aangesloten aan dat van Java, om zoodoende een basismeting met onvolkomen hulpmiddelen te ontgaan. Dat er behalve aardbevingen nog andere onaangenaamheden voorkomen, hoorden wij uit de opmerking dat van de reeds vroeger vastgelegde ponten in de Lampongsche districten geen gebruik kon worden gemaakt, daar de pilaren allen waren vernield. Voor de nieuwe Over de oorzaken van aardbevingen. Natuurk. Tijdschr. voor Nederl. Indië, Deel LVI, Batavia 1897.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 113