112 verbinding werd een tusschenpunt in straat Soenda aangenomen op Langeiland nabij Krakatau, een punt dat steeds een treurigen naam zal behouden in de annalen der triangulatie, door de ellende, die het personeel daar heeft uitgestaan, en de slachtoffers, die de berri-berri onder de inlandsche helpers heeft gemaakt. Desondanks kwam de verbinding van het hoofddriehoeksnet met het net van Sumatra's Westkust in 1904 tot stand onder leiding van den kapitein der genie S. Blok, die spreker in 1903 als brigade chef is opgevolgd. De geheele ketting bevat 34 hoekpunten; voor de aansluiting is bovendien gemeten op drie punten van het net van Java en op 2 van het net van Sumatra's Westkust. Op één station zijn astro nomische waarnemingen uitgevoerd voor de orienteering van het net. De drie driehoeken voor de aansluiting aan het net van Java zijn vereffend volgens de methode der kleinste vierkanten; de overige driehoeken, die een enkele ketting vormen zonder centrale punten, konden worden vereffend door iedere sluitingsfout gelijkelijk over de drie hoeken van den driehoek te verdeden. Voor de middelbare fout van den op het station vereffenden hoek volgt uit de sluitings- fouten der driehoeken 0",64. De berekening van het hoofdriehoeksnet is geheel uitgevoerd in het platte vlak door conforme overbrenging met behulp der projectie van Mercator, volgens een door Schols ontwikkelde methode j1); deze wordt ook toegepast voor de berekening van de driehoeks- punten der tweede orde. De secundaire triangulatie wordt nog voortgezetbovendien wordt er een tweede gunstiger verbinding gezocht met het hoofddrie hoeksnet van Sumatra's Westkust door de vroeger ontoegankelijke, maar in de laatste jaren onderworpen bovenlanden van Djambi en het landschap Koerintji. Over het oostelijk laagland van Sumatra strekt het driehoeksnet zich niet uit, omdat bij gebrek aan hoog gelegen punten de moei lijkheden te groot zouden zijn. De vaste punten voor een opneming op kleine schaal worden daar verkregen door astronomische plaats bepalingen, welke methode reeds vroeger met succes is toegepast Ch. M. Schots. Sur l'emploi de la projection de Mercator pour le calcul d'une trianguiation, dans le voisinage de l'équateur. Annates de l'éeole Polytechnique de Delft, Tome I. Leiden 1884.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 114