113 bi] het in kaart brengen der residentie Westerafdeeling van Borneo. De hoogte boven bet zeeoppervlak der driehoekspunlen op Sumatra is en wordt nog trigonometrisch bepaald; als uit gangspunt dienden het gemiddelde peil der zee te Padang en te Telok-Betong. x) Behalve door den Geographischen Dienst en door de Triangu latiebrigade van den Topographischen Dienst zijn er op Java ook door andere diensttakken triangulatie's uitgevoerd: door de opne mingsbrigades van den Topographischen dienst, het Kadaster, het personeel der Irrigatie en het Boschwezen; al deze triangulatie's beoogden natuurlijk uitsluitend praktische doeleinden. Als uit vloeisel van de werkzaamheden der in 1900 benoemde Commissie voor de Centralisatie der opnemingen in Nederlandsch-lndië zal in het vervolg de uitvoering van triangulatie's waarschijnlijk uitsluitend aan den Topographischen Dienst worden opgedragen. In Midden- Java wordt sinds 1896 een nieuwe secundaire triangulatie uitge voerd door het personeel der opleidingsbrigade van den Topogra phischen Dienst. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken, dat het hem mag gelukt zijn, door deze vluchtige mededeelingen een denkbeeld te geven van hetgeen er op geodetisch gebied in Nederlandsch-lndië is verricht. Van het een halve eeuw geleden nog slechts bij gerucht bekende Tobameer strekt zich thans een onafgebroken reeks van driehoeken uit tot aan straat Bali, over een afstand van 2200 kilo meters, gelijk aan dien van Arnhem lot Constantinopel! Een blik op de kaart toont echter aan, hoe ontzaglijk veel er in onze uitge strekte koloniën nog te doen overblijft. Moge het ons Nederlanders, zegt deze medewerker aan den bovengeschetsten arbeid, zijn gegeven dit werk ongestoord voort te zetten en ten einde te brengen: want ook in dit opzicht valt er in Indië iets groots te doen! Met de voltooiing der driehoeks metingen zal onze natie voor zich zelve een wetenschappelijk monument in het verre Oosten hebben opgericht. Bij de rondvraag van opmerkingen traden Dr. J. D. van der Plaats (Utrecht) en Prof. Hk. Heuvelink (Delft) in debat. Hun Zie Tijdschrift voor Kadaster en Landmeektunde 904, Jrg. XX, bladz. 5—28.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 115