114 opmerkingen en het antwoord van Dr. Muller kan als volgt weer gegeven worden. Dr. van der Plaats begint met in herinnering te brengen, dat aan de triangulatie van Sumatra door de Utreclitsche Universiteit een welverdiende hulde is gebracht door de benoeming van den heer Muller tot doctor honoris causa. Voor het net op Sumatra is geen basis gemetende lengten dei- zijden zijn afgeleid uit de bases op Java bij Simplak, Logantong en Tangsil, in 1873, 1875 en 1877 gemeten door Prof. Oudemans, Woldringh en Soeters met het apparaat van Repsold. Dit toestel was zeer omslachtig in het gebruik; de snelheid der metingen bedroeg nog niet 1 io van die met het apparaat van Bessel in 1880 bij Göttingen verkregen. Verder vertoonden de meetstaven en de normaalmeter grillige veranderingen in lengte. De normaal meter is in 1893 in Nederland vergeleken met X27, maar voor dezen laatste zijn toen een onjuiste lengte en een onjuiste uitzet tingscoëfficiënt gebruikt. De lengte voor de bases op Java aange nomen is door dit alles meer dan buwo00 onzeker, terwijl de middel bare fout der verhouding van de basis tot de eerste primaire zijde voor Tangsil 4 millioensten bedroeg en het geheele Indische net een paar millioen meter lang is. Ten einde onze fraaie Oost-Indische triangulatie in alle opzichten voor graadmetingsdoeleinden te kunnen benuttigen, zou het wen- schelijk zijn om nieuwe bases te meten, liefst niet meer dan 10 driehoeken van elkander verwijderd. x) Spreker vraagt aan den heer Muller of hiertoe het voornemen bestaat. Door Dr. Muller wordt aan den heer van der Plaats geant woord, dat er herhaaldelijk pogingen bij de Regeering zijn aange wend om ten behoeve der triangulatie van Sumatra de beschikking te verkrijgen over een geschikt basistoestel, maar dat op de gedane voorstellen steeds afwijzend is beschikt, omdat men voor het doel, waarmede de triangulatie wordt ondernomen, de verkregen nauw keurigheid voldoende achtte. Voornemens tot hermeting der basislijnen op Java hebben nimmer bestaan en naar sprekers meening is er daartoe uit een weten- Uitvoeriger is dit onderwerp behandeld in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 1892, Jrg. 8, blz. 5778.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 116