Wouter Cool. 116 Reeds in 1889 is tot de Nederlandsche geleerden en Regeering de dringende en gracieuse uitnoodiging gericht om de Nederlandsche en de internationale standaarden te vergelijken door metingen ge- zamènlijk uit te voeren. Wordt het geen tijd om hiertoe over te gaan opdat Nederland uit zijn isolement gerake? Wij hebben hierover Prof. Heuvelink nog eens persoonlijk geïnterviewd die ons welwillend mededeelde dat in 't kort de zaak neerkomt op een wetenschappelijken strijd, ontstaan tusschen Dr. J. Bosscha en de Commission internationale du mètre. Dr, Bosscha betoogt (Annales de l'école polytechniqne de Delft VII pp. 51125; Archives Neérlandaises des Sciences Exactes et Naturelles, Serie I Tome XXV p. 165; id Serie II Tome IX p. 108) dat door de Commission internationale als meter is gedecre teerd eene lengte, die 2.96 microns kleiner is dan de „Mètre des Archives", die als oorspronkelijke metermaat was aangenomen, en dat voor de Nederlandsche en de Nederlandsch-Indische platina- iridum-meters (nos. 19 en 27) de lengte wordt uitgedrukt ten opzichte van den Mètre des Archives. De Indische driehoekszijden zijn afgeleid uit meter n°. 27, zooals voor een ieder is te lezen in „die Triangulation von Java". Zij zijn dus niet uitgedrukt in wat thans héét, „mètre international". Voor de dagelijksche zaken zal het verschil van 3/ioooooo nergens hinderen. Het betoog van Dr. Bosscha is niet weerlegd; het kan dus geen verwondering baren, dat degenen, die aan zijne zijde staan en met hem samenwerkten in de quaestie van den meter, het door Dr. Bosscha ingenomen standpunt niet dadelijk prijsgeven. Waar het noodig wordt, kan op het verschil gewezen worden. Het is wellicht te voorzien, dat men den „mètre international", ondanks Dr. B's. protest, zal laten zooals die is, omdat die over de geheele wereld, behalve bij ons, is aangenomen. Om praktische reden zal er op den duur voor deze quaestie eene oplossing gezocht moeten worden. Uitvoerig is deze zaak uiteengezet in het Maandblad voor Natuurweten schappen 1898, Jrg. 22, blz. 134160.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 118