117 Verborgen gevaren en opzettelijke onjuistheden bij het Kadaster. x) Bij notarieele akte wordt verkocht een stuk bouwterrein met een gedeelte (minder dan de halve breedte) van de daarachter gelegen sloot. De verkooper van het bouwterrein en de eigenaar van de aan de overzijde der sloot gelegen drogerij zijn het er over eens, dat het midden der sloot de grenslijn tusschen hunne eigen dommen is, terwijl geen titel of teeken, als in art. 706 B. W. bedoeld, aanwezig is. Ook na het afbakenen van het verkochte bestaat tusschen belanghebbenden geen verschil omtrent de grenzen. De landmeter, die ambtshalve het terrein komt opnemen, denkt er echter anders over. Op grond van eene meting met zijn passer op de kadastrale kaart op schaal van 5000 (de vroegere meetcijfers zijn niet te vinden) beweert hij, dat de geheele sloot, die op de kaart door een enkele lijn is aangegeven, is ingemeten bij het kadasternommer van de drogerij en verklaart den eigenaar van die drogerij tot mede-eigenaar van het nieuwe kadasternommer, dat aan het bouwterrein met het daarbij verkochte gedeelte sloot wordt gegeven. Bij eene andere notarieele akte wordt verkocht een aangrenzend bouwterrein met gedeelte van dezelfde sloot, doch hier behoort ook de grond aan de overzijde der sloot aan den verkooper. Het verkochte is in de akte zeer duidelijk omschreven, met aanduiding van alle afmetingen en kan door ieder op het terrein worden ge vonden. Ook nu bestaat na de afbakening tusschen partijen vol komen eenstemmigheid omtrent de grenzen. De landmeter proclameert echter op grond van zijne als boven verkregen wetenschap, dat niet het kadasternommer van de sloot in de akte is genoemd, den verkooper tot mede-eigenaar van het nieuwe kadasternommer, dat aan het verkochte wordt gegeven. Zonder mij te verdiepen in de vraag, of de ambtenaren van het kadaster in deze zaak door hunne instructie werden gedwongen, te handelen als zij deden, wensch ik te constateeren 1. Dat de notaris niet kan weten, dat de bij een verkocht Ontleend aan: Weekblad voor Privaatrecht, Notaris-ambt en Registratie N°. 1844.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 119