De beteekenis en het gebruik van het kadasternummer. In de Algemeene Instructie voor de ambtenaren van het kadaster komt, onder art. 95, deze bepaling voor: „Het indienen ter over schrijving eener akte van rectificatie kan niet gevorderd worden, wanneer in eene akte nommers voorkomen, welke veranderd zijn, doch welke verandering nog niet aan de belanghebbenden is mede gedeelden verder: „de overboeking van de nieuwe nommers ge schiedt alsdan voor zooveel mogelijk krachtens de overgeschreven akte". Die bepaling is natuurlijk alleen bindend voor de ambtenaren van het kadaster, maar het publiek belang is wel zóóveel betrokken bij de gevolgen, welke kunnen voortkomen uit de naleving van het gegeven voorschrift, dat een onderzoek naar de doelmatigheid daar van niet overbodig mag worden genoemd. Reeds bij eene oppervlakkige lezing trekken de uitdrukkingen „medegedeeld" en „voor zooveel mogelijk" de aandacht en de vraag: welke mededeeling hier kan zijn bedoeld, zal wel aanstonds worden gesteld. Kunnen b.v. partijen, aan wie op hun verzoek door den hypo theekbewaarder is afgegeven een extract uit den kadastralen legger, van hunne in den loop des jaars gevormde perceelnommers, op welk extract tevens de vervallen perceelnommers zijn vermeld, nog gebruik maken van deze vervallen nommers in eene aan overschrij ving 'onderworpen akte?vraagt men niet zonder reden. Eene meer ofïicieele en doeltreffende mededeeling van de nommer- vérandering is toch niet denkbaar. Bedenkt men evenwel, dat extracten uit den legger worden ge vraagd maar niet ongevraagd worden thuis gezonden, en dat waar ze worden gevraagd belanghebbenden het zijn, die bepalen het tijdstip, waarop zij in het bezit van een extract wenschen gesteld te worden en dus eveneens zouden kunnen bepalen tot hoelang zij bij hunne transacties zouden mogen gebruik maken van een vervallen perceelnommer, dan moet men wel aannemen, dat de bedoelde mededeeling niet kan zijn geschied door de afgifte van een extract uit den legger. Toch is van de mededeeling, die inderdaad is bedoeld, niet alleen aihankelijk gesteld het al of niet mogen bezigen van het reeds

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 11