123 Tegen mijn betoog dat het kadaster weigert eigendomsovergangen, die naar burgerlijk recht volkomen vaststaan, te erkennen, heeft de heer de W. niets aangevoerd. Immers wat hij aan het slot van zijn artikel opdischt, is slechts eene verzameling van waarheden als koeien en onbewezen beweringen, die alleen dan eenigszins op hare plaats zouden zijn geweest, indien de ongegrondheid van mijne klacht had vastgestaan. En daar hadden we 't juist over. Aangezien ik door afwezigheid eerst den 21sten dezer van het artikel des heeren de Wal kennis nam, zal de Redactie mij met een spoedige plaatsing van dit stukje zeer verplichten. H. Terlet, Joure, 25 Juni 1905. Ccmd.-not. Terlet contra de Wal Het stellen in mede-eigen dom als gevolg der uitkomsten van kadastrale opnemingen. In het geschil gerezen tusschen de H.H. Terlet en de Wal is het bezwaarlijk van uit de verte uitspraak te doen; de aanhangig gemaakte kwestie is echter een gereede aanleiding om eenige alge- meene beschouwingen te leveren over het in-consortenstellen. Wanneer wij een regel moesten geven voor deze handeling, dan zou hij luiden: Stel alleen dan in mede-eigendom, wanneer ieder voorbijganger, ook zonder deskundige voorlichting, den grondroof kan vaststellen; laat het na, zoodra de argumenten er voor moeten worden ontleend aan ons belastingkadaster, en zij ook maar heel even besmet zijn, met wat wij willen noemen geodetische drog redenen Een in-consortenstelling is een grensaanwijzing op het papier, wie er toe overgaat behoort zich af te vragen of hij de papieren uitspraak, indien daartoe geroepen, ook zonder aarzeling zou durven doen ten overstaan van belanghebbenden op het terrein. Wij zijn er van overtuigd dat, hield men rekening met deze overweging, jaarlijks menig eigendom vrij zou blijven van de bezoedeling die het thans ondergaat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 125