124 Men mag niet uit het oog verliezen dat aan de hand van verre weg het meerendeel onzer instandhoudings-opmetingen, de verhou ding waarin twee eigendommen tot elkander staan, evengoed recht als krom te praten is, en dat deze, hetzij recht-, hetzij krorn- praterij, door de hersensubstantie van de belanghebbenden in den regel niet kan worden verwerkt tot een duidelijk en klaar beeld van den toestand, dien men beoogt bloot te leggen. En duidelijk en klaar moet in geval van in-consortenstelling het beeld wezen, zoo helder, dat bij reclame op de eerste toelichting alle tegenspraak onmiddellijk verstomt. De wijze waarop ons belastingkadaster wordt in standgehouden, door opmetingen vastgehecht aan de bestaande kaart, door opme tingen dus, waaruit niet onafhankelijk van die kaart een voorstelling van het terrein kan worden verkregen, x) kleeft het gebrek aan wandelende beelden te geven, voorstellingen, die slechts schijnbaar gelijk en gelijkvormig zijn. Het grondbelastingplan kan tamelijk juist wezen en toch ver schillende uitkomsten leveren, wanneer eenzelfde terreinsverandering wordt in kaart gebracht uit meetgetallen, aan verschillende van elkander onafhankelijke opnemingen ontleend. Bij iedere kaarteering kunnen zich dan afwijkingen vertoonen, groot genoeg om aan grondroof of verzwegen eigendomsovergang te denkenverschillen, welke voor ambtenaren die de technische waarde van het grond- materiaal dat zij tot hunne beschikking hebben te hoog aanslaan, de aanleiding kunnen worden tot eigendomsvermenging. Wij hebben steeds gemeend in 't belang zoowel der instelling als van het publiek te handelen, door, indien noodig of wenschelijk, de voorstelling op het plan in overeenstemming te brengen met den toestand op het terrein, zonder al te angstvallig te vragen ol wellicht niet in den loop der jaren een meter of wat grond van eigenaar verwisselde. Wij deinsden er steeds voor terug op te treden als „mouchard" der boekhouding op den grondeigendom; het stelsel van Bertillonage dat kadastraal plan heet, leek ons daar te oppervlakkig toe. Bovendien, bij de instandhoudings-metingen kan men dezen politie dienst verrichten, omdat zij op de oorspronkelijke schaal van het plan worden gekaarteerd; vernieuwt men echter het plan, wordt Zeer oneigenlijk noemt men dezen arbeid: «landmeten».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 126