125 een zeker gebied hermeten en in kaart gebracht op grooter schaal, dan is er geen landmeter die er ook maar aan denkt, er zich schuldig aan te maken; alle eigendoms-nesterijen, veel meer zijn de meeste in-consortenstellingen niet, worden dan bij wijze van schoonmaak, zonder iemand aanstoot te geven, opgeruimd. Vooral dit meten met twee maten, een heele leelijke eigenschap in een landmeter, deed ons steeds een zeer vrijzinnige houding in deze aangelegenheid aannemen. Maar ook in andere gevallen dan de boven omschrevene, die tot eigendomsvermenging kunnen leiden, weten wij ons heslist angstvallig. Enkele willen wij hier behandelen, teneinde aan te toonen, hoeveel voorzichtigheid en overleg wij meenen, dat hij de uitvoering van dienstarbeid door ons moet worden betracht. In-consortenstelling als gevolg van het opnemen van nieuw ge stichte gebouwen, of van het opnemen van vergrooting van be staande opstallen mag niet dan na ernstig en grondig onderzoek plaats vinden. Een lijn, op het plan aanwezig doch onzichtbaar op het terrein, behoett maar blijkens de kaarteering overschreden te worden, om een geval van dezen aard te scheppen; de gelegen heid wordt er door geopend om de bestaande eigendomsverhoudingen in de war te sturen, wat eigenaren dikwijls op belangrijke kosten jaagt, immer voor hen een rijke bron van verdrietelijkheden wordt. Van groote vrijmoedigheid zou dit optreden blijk geven, indien men er zich aan zou schuldig maken in gemeenten, waarvan op menig blad veldwerk bij toelichtende nota wordt verzekerd, dat hun kadastraal plan zoo slecht is, „dat ook dit veldwei-k weer getuigt, hoe dringend zij in aanmerking komen voor hermeting." Het bewijs van wantrouwen met de eene hand uitgereikt, wordt dan hoogst gemoedelijk met de andere weer teruggenomen. Houdt de belanghebbende, in het bewustzijn niet gezondigd te hebben, zich niet rustig; verzoekt hij grensaanwijzing om te weten, nu niet langer op het papier, doch op het terrein, waar de ingenomen grond gelegen is, dan wordt het gezag van onzen arbeid niet verhoogd, wanneer de gemaakte consort moet worden opgeheven. Bij het in-consortenstellen als gevolg van het ontdekken van af wijkingen tusschen opgenomen veldwerk en vroegere meetgetallen, behoort mede de behoedzaamheid niet uit het oog te worden verloren. Voor afwijkingen van enkele c.M., voor afwijkingen zoo klein,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 127