126 dat de oorzaak kan wezen een luttel afdrijven van den grenspaal bij het inslaan, is de behandeling moeilijk te billijkenvooral indien het een perceel betreft waarop werd gesticht, en dat op verzoek werd uitge meten, ten behoeve van den aan de stichting voorafgaanden koop. In-consortenstelling als gevolg van het schenken van vertrouwen aan bladen van kadastrale hermetingen, kan mede lichtvaardig zijn. Ons is daarvan een sterk sprekend geval bekend. Een terrein was verkocht, 12 M. breed, klaar en duidelijk stond het in de akte, wat lang niet altijd het geval is. De eigendomsovergang werd op het oude kadastrale plan toe gepast, zonder dat het veldwerk over de 12 M. repte. Toen dat geschied was kwam iets later de „hormetende" land meter, ook voor hem hleef de 12 M. een geheim, verscholen in een of ander overschrijvingsregister. Hij bracht het niet verder dan tot 11.70 M. De kooper, een man die met zijn tijd medeging, werd amateurfotograaf en bouwde zich in zijn tuin, annex aan zijn huis, een donkere kamer. Weer een landmeter kwam, nu een belast met de jaarlijksche opmetingen, die onbewust er in slaagde op het terrein de 12 M. te ontdekken; de zijgevel van 't gebouwtje stond precies op de grens, van dit feit gaf hij zich echter geen rekenschap. Een hulpkaart werd opgemaakt op de schaal 1 1000, waarbij werd vastgesteld dat 30 c.M. was geroofd, wat een oppervlakte gaf van 1 M2. die in-consorten werd gesteld. De in schijn beroofde vroeg, d. w. meer dan het twintigvoud der werkelijke waarde, f 500.voor zijn eigendom, die hij evenwel niet kreeg, want 20 minuten nasporen in het hypothecair-kadastrale archief bracht den schijn-diefstal aan het licht. Nog een soort van besmetting, feitelijk eveneens een in-consorten- stelling, kan het grondbezit, nu van een zelfden eigenaar, treffen. Wij bedoelen het vermengen van hypothecaire inschrijvingen als gevolg van het opnemen en toepassen van terreinsveranderingen binnen het gebied van eenzelfde eigendom. Het toegeven aan de neiging om alles, ook de nietigste mutatie te verwijzen, kan aan heel wat ongerief v.oor het publiek het aan zijn schenken, wat te kwalijker is, omdat deze infectie soms eerst na jaren wordt ontdekt. liet voorstellen op de hulpkaarten van den vervallen toestand in blauw, een slechts in theorie te loven handeling, doch voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 128