138 kregen de eigenaren voor zoover mogelijk daarvan kennis, met verzoek de grenzen der perceelen af te bakenen. Kon de opnemer niet met zekerheid uitmaken bij welk perceel eventueel een muur diende gemeten te worden, of waren de bezits- grenzen onduidelijk, dan werden de eigenaren verzocht die kwestie op te lossen. Op het veldwerk, dat meestal vervaardigd werd op de schaal van 1 a 500, werden de muren in rood getrokken en werd door een klein rood streepje aangegeven bij welk perceel zij waren gemeten. Natuurlijk werd daardoor niet uitgemaakt bij welk perceel een rauw wettig behoorde. Tijdens de opname en de kaarteering werd tevens in veel gevallen begonnen met de samenstelling van een register, waarin o.a. werd opgenomen 1°. het verpondingsnummer, d.w.z. het nummer waaronder het perceel bij de verpondingsbelasting was aangeslagen; 2°. de naam van den eigenaar, enz.; 3°. de datum en het nummer van de acte; 4°. de datum en het nummer van den meetbrief met korte om schrijving van de belendingen van het perceel; 5°. de opvolgende eigendomsovergangen. Om te beginnen werden de acten genomen van den oudst be kenden jaargang, x) daarna die van het volgend jaar en zoo op volgend tot de jongste acte. Kwam in de acte een meetbrief voor, dan werd daarvan zorg vuldig kopie gehouden. Was geen meetbrief aanwezig, dan werd in het oude archief van den gouvernements-landmeter gezocht en zoo dat stuk ook daar niet te vinden was, in het register alles uit de acte overgenomen, wat betrekking had op afmetingen of belendingen. Langs dezen weg kreeg men dus de geheele geschiedenis van alle perceelen. Men kende de verschillende eigenaren, acten, meet brieven, enz. en wist bovendien uit welke perceelen andere waren ontstaan. Was eenmaal de kadastrale kaart gereed, dan werden op een kopie van deze, in rood aangegeven, de grenzen volgens de acte. Dat dit werk zeer moeielijk was, laat zich begrijpen, wijl: ln. een meetbrief foutief kan zijn opgemaakt; Hier te lande zou men spreken van het oudste overschrijvingsregister.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 140