140 hadden geruild om betere grenzen te krijgen. Was het verschil gering en had de vermoede ruiling reeds jaren geleden plaats gehad, dan werd meestentijds aan beide eigenaren een verbeterde meet brief afgegeven en wedden nieuwe eigendoms-acten opgemaakt, zoo de perceelen ten minste niet bezwaard waren. Had werkelijk een verzwegen eigendomsovergang plaats gevonden, dan mocht de landmeter natuurlijk geen verbeterde meetbrieven afgeven, maar moest de overgang op wettige wijze plaats hebben. III. Het derde geval kwam veelvuldig voor. Terwijl de wegen overal oorspronkelijk zeer breed waren aangelegd^ werden de grenzen dier wegen vooral in de Chineesche wijken steeds vooruit geschoven. Elke Chinees is zonder uitzondering, handelaar. Hoe meer zijn uitstalling op den weg kwam te staan, hoe meer die in het oog viel. In den beginne maakten zij gewone afdakjes, die elk oogen- blik konden weggenomen worden, later werden deze tamelijk on beholpen uitstalkasten van solider materiaal vervaardigd, ten slotte werden zij van steen opgetrokken. Bij verbouwing van het perceel wist de rooimeester, die de rooi lijn moest aangeven, feitelijk niet waar deze eigendomsgrens lag, en gaf daarom, om moeilijkheden te voorkomen of om andere oor zaken, verlof tot bouwen tot de bestaande eigenmachtig aange nomen grens. Dikwijls bleek het ook dat eigenaren het bezitsrecht hadden ge kocht van perceelen van Inlanders, doch deze stukken grond, achter hun erf gelegen, nimmer in eigendom hadden aangevraagd aan het gouvernement. Zoodra nu bleek dat Europeanen of Vreemde Oosterlingen, gronden in bezit hadden genomen die aan het gouvernement van N. I. behoorden, werden zij voor zooveel mogelijk gedwongen die gronden aan te vragen. Bij den overgang van een perceel nu, wordt voorloopig nagegaan op de kadastrale kaart, d. i. op het minuulplan en op de kopie waarop voorkomt de eigendomstoestand in rood, of de meetbrief behoorende bij de akte van aankomst, overeenkomt met het ver kochte perceel. Zoo ja, dan kan de landmeterskennis direct worden afgegeven en kunnen de kadastrale kenmerken worden vermeld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 142