147 De Simplontunnel. Een van de meest belangrijke geodetische werkstukken blijft zeker het uitzetten van een tunnel van beide eindpunten uit, en het meer of minder nauwkeurig aan elkander sluiten der beide helften wordt door een ieder met de uiterste belangstelling afgewacht. Vooral daarom valt hierbij de moeilijkheid van de opgave in het oog, omdat er voor niemand eenige twijfel kan overblijven omtrent den aard der terreinhindernissen, en er in dezen niet door „pro- beeren" eene oplossing kan worden gevonden, maar vooraf moet vaststaan, hoe men, thans letterlijk, „recht op het doel moet afgaan". Met eenigszins gerechtvaardigden trots wordt de boring van een tunnel beschouwd als eene overwinning der geodetische wetenschap, mogelijk gemaakt door de hooge mate van nauwkeurigheid der tegenwoordige instrumenten en eene oordeelkundige toepassing van meetmethoden en der vereffeningsrekening. Laat ons echter voorzichtig zijn met onze zelfverheffing; hebben we niet voor kort er de aandacht op gevestigd gezien, dat reeds voor ruim 25 eeuwen tunnels zijn gehouwen door de rotsen. Prof. Dr.-Bertholt te Bazel schrijft in de „Neue Zürcher Zeitung" dat de mededeelingen in JI Koningen 20 20 omtrent den door Koning Hisk ia (728699 v. C.) gemaakten watergang, vermoedelijk betrek king hebben op den Sïloamtunnelwaardoor het water in den Siloam- vijver werd gevoerd. Omtrent het graven van den tunnel werden door een toeval bijzonderheden ontdekt, toen in 1880 een badende jongen een Oud-IIebreeuwsche inscriptie in den tunnel vond, waarin o.a. wordt vermeld, dat de houweelslagen van weerszijden werden vernomen, toen er nog een afstand van drie ellen te doorboren was. Hieruit blijkt dat het werk van twee zijden is aangevat. De tunnel heeft eene lengte van 535 M. bij eene breedte van 60 a 80 c.M. en eene hoogte afwisselend van 40 c.M. tot 3 M. De tunnelbouw in Egypte, Perzië en bij de Romeinen hoewel van grooteren omvang, laten we hier rusten, omdat daarvan niet bekend is of de uitzetting van beide zijden werd begonnen. De eerste spoorwegtunnel in de 19e eeuw werd gebouwd van 18261829 op de lijn LiverpoolManchester, deze werd opgevolgd door den uit een oogpunt van tunnelbouw belangrijken Theems-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 149