Een en ander over kadastrale techniek Ieder heeft zeker met vreugde de verschijning van de Hand leiding voor de technische werkzaamheden van kadastrale hermetingen begroet, Eene groote verbetering in den dienst van het kadaster kwam daardoor tot stand. Tot nog toe werd bij hermetingen op de meest verschillende wijzen gewerkt, al naar de inzichten van den ingenieur-verificateur, belast met de leiding der werkzaamheden of misschien juister, van den landmeter belast met de uitvoering. De handleiding is een belangrijke stap in de richting van ver hooging der nauwkeurigheid en der eenvormigheid in de uitvoering van hermetingen. Vroeger was in de instructie voor de kadastrale ambtenaren de hermeting op de meest stiefmoederlijke wijze bedacht. De registers van driehoeksmeting waren meestal registers met resultaten, waarvan de oorsprong niet kon worden nagegaan. Thans zijn aanwijzingen gegeven, die het mogelijk maken den geheelen berekeningsgang ter bepaling van een driehoeks- of veel- hoekspunt te volgen en een zelfstandig oordeel te vellen over de nauwkeurigheid der plaatsbepaling van dat punt. Een register van driehoeksmeting naar de eischen des tijds ingericht moet ons in staat stellen ten bureele uit te maken of de waarnemingen te velde met de vereischte zorg gedaan zijn. Het nameten van een hoek met den theodoliet op het terrein en het meten van verificatielijnen, als eenige controle op het werk, zijn verrichtingen die tot het verleden behooren. Wanneer men nagaat, hoeveel hulpmiddelen bestaan ter ver krijging van degelijken arbeid en ter beoordeeling uit de cijfers, Naar aanleiding eener voordracht gehouden op de 21e Algemeene Ver gadering te Maastricht op 21 Augustus 1905.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 173