1G8 van de juistheid eener verrichte meting en daarbij bedenkt hoe lang reeds in het buitenland in die richting voorschriften gegeven zijn, dan is men bijna geneigd er over verwonderd te zijn, dat niet reeds eerder zoo'n handleiding in ons land het licht zag. Te meer verheugt het ons dus, dat die eindelijk gekomen is. Er zijn trouwens redenen ter verklaring van die late geboorte. Hier te lande toch was nog nooit sprake van een ernstig plan tot ver nieuwing van het kadaster, ook met het oog op den eigendom. Ons kadaster is een belastingkadaster, waaruit ook de hypothecaire boekhouding en het eigendomsrecht gegevens trachten te putten. In het buitenland daarentegen ontstonden voorschriften, omdat steeds meer belangrijke nieuwe metingen noodzakelijk geacht en stelsel matig uitgevoerd werden, niet alleen met het oog op eene regelmatige heffing van de grondbelasting, maar ook- en vaak in de eerste plaats- ter verzekering van den grondeigendom. Bij onze inrichting van het kadaster en van de hypothecaire boekhouding wordt het steeds moeilijker, te gelijker tijd aan de eischen van de boekhouding voor de grondbelasting en aan die van de hypothecaire boekhouding te voldoen. Steeds ingewikkelder wordt in den laatsten tijd de kwestie van al of niet vernummeren en al of niet vereenigen van kadastrale be- lastingperceelen. In de toekomst zal men waarschijnlijk moeten overgaan tot splitsing in eigendoms- en belastingkadaster. Dan behoeft men niet noodeloos veel tijd te besteden aan de nauwkeurige opmeting van een belastingperceel, wat nu vaak onvermijdelijk is, ofschoon ook bij de tegenwoordige regeling meerdere vereenvoudiging in de meting van belastingperceelen en niet minder in de daarop betrekking- hebbende op te maken stukken wenschelijk en mogelijk is. Eerst dan zullen hermetingen nuttig zijn. Thans is voor de hypothecaire boekhouding eigenlijk elke ver nummering uil den booze en eene schrede nader tot de noodzakelijkheid van vernieuwing der inschrijvingen van verbintenissen, die volgens de wet zonder vernieuwing in stand behooren te blijven. Eene hermeting is nu een schrik voor de hypothecaire boek houding. De Italiaansche Prof. Emilio Bianchi een groot voor stander van een positief stelsel van eigendomsverkrijging en van een kadaster met bewijskracht zeide in eene belangrijke door hem

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 174