169 gehouden rede d.d. 15 Mei 1892, dat bij eene inrichting van boek houding als de onze, op hermeting noodzakelijk moet volgen :kostelooze vernieuwing der hypothecaire inschrijvingen. Ook meent hij buitendien, dat, waar geheele vernieuwing (liefst kosteloos) der inschrijvingen plaats vindt, het juiste tijdstip daar is om aan een daartoe geschikt kadaster bewijskracht te geven, en een positief stelsel van boekhouding op den eigendom in te voeren. Doe geen hermeting tenzij de uitvoering geschiede op zoodanige wijze, dat aan mogelijke toekenning van bewijskracht gedacht wordt. Aan het kadaster kan later geen bewijskracht gegeven worden als het niet met het oog daarop gemaakt is. Genoemde rede hield Prof. Bianchi naar aanleiding van de Italiaansche wet, bepalende, dat een wiskundig perceelsgewijs kadaster gemaakt zal worden: 1°. ter verzekering van den eigendom der onroerende goederen en ter bijhouding van de mutaties waaraan het grondbezit onderhevig is; 2°. tot het verkrijgen van een regelmatigen omslag der grond belasting. De wet bepaalt, dat de opneming zoo zal moeten geschieden, dat nauwkeurigheid, zuinigheid en zorgvuldigheid samen gaan. Art. 4 bepaalt, dat, waar een geheel nieuw kadaster gemaakt wordt, aan de meting delimitatie en afpaling zullen voorafgaan. Art. 8 zegt, dat bij latere wet zullen vastgesteld worden de rechtsgevolgen van het kadaster en de wijzigingen, die daartoe in het burgerlijk recht noodzakelijk worden. De regeering zal binnen 2 jaar na de afkondiging dezer wet een betrekkelijk wetsvoorstel moeten indienen. Aan die laatste bepaling is nog steeds geen gevolg gegeven, vol gens Prof. Bianchi, tengevolge van de tegenwerking der op dit punt meer conservatieve elementen in de regeeringslichamen. Bij de behandeling der wet van 1 Maart 1886 waren velen voor standers van een kadaster met bewijskracht. De opneming daarvan in die wet werd echter verdaagd om te voorkomen, dat de geheele wet zou vallen. Allerlei wetsvoorstellen zijn sinds dien ontworpen. Geschipperd is er op allerlei wijze, doch van bepaalde bewijs kracht is nog geen sprake.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 175