170 In art. 41 moedigt de wet de belanghebbenden feitelijk aan tot afronding en zoo noodig tot ruiling van eigendommen, door de onvermijdelijke kosten van eventueelen overdracht van kleine strooken grond op een minimum te bepalen. Bij afzonderlijke aanschrijving d.d. 22 November 1888 spoort de Voorzitter van het Kadastrale Hoofdbestuur, de Generaal-Majoor A. Ferrero, de Directeuren en Onder-Directeuren van het Kadaster aan, belanghebbenden en uitvoerende ambtenaren te wijzen op het belang van afronding, ook om te komen in de richting van een kadaster met bewijskracht. De opmerking is reeds vaak gemaakt, dat ons kadaster uit zijn aard eenzijdig is, omdat alleen grondbelasting en hypothecaire boekhouding die instelling beheerschen. Allerlei andere staats- en privaatinstellingen kunnen slechts aan het kadaster vragen, wat zij noodig hebben, echter zonder eenigen invloed te kunnen uitoefenen op de wijze, waarop die vragen be antwoord worden. En dat is nu juist in het buitenland van zoo groot nut gebleken, dat het kadastrale vraagstuk daar een onderwerp is van overleg tusschen de meest bevoegde vertegenwoordigers tan alle instellingen, die bij een kadaster belang hebben. De voorschriften voor nieuwe metingen zijn daar tot stand ge komen als produkt van samenwerking van de hoogste wetenschap en de meest nuchtere practijk. Van daar ook, dat die voorschriften zoo degelijk ontworpen en geformuleerd zijn. Wij allen kennen al sedert jaren de Pruisische Anw. VIII en IX, onze beste vraagbaak in de laatste 25 jaren, waaruit wij zooveel geleerd hebben, Menigeen heeft zeker ook met voldoening kennis genomen van de proefhermeting der gemeente Neuilly-Plaisance bij Parijsuitgevoerd in 1893—1896 onder leiding van den heer Gh. Lallemand, Directeur du nivellement général de la France, Menibre du Bureau des Longitudeseen wetenschappelijk geodeet, die vooraf tal van belangrijke metingen had bijgewoond in ItaliëZwitserlandBaden en Llzas-Lotharingen. Wetenschap en practijk reiken elkaar bij die meting broederlijk de hand. Door practische verdeeling van den arbeid, het vermijden van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 176