171 overdreven nauwkeurigheid (steeds behoort men te vragen: „wat eischt de practijkP") en het aanwenden van de nieuwste hulp middelen, door samenwerking van de meest bevoegde autoriteiten op allerlei gebied, heeft men daar in korten tijd en niet te duur een modelkadaster tot stand gebracht. Daarbij zijn alleen de eigendomsperceelen op de plans genum merd, terwijl de belastingperceelen door letters zijn aangeduiddus scheiding van eigendoms- en belastingkadaster. In Frankrijk komen gemiddeld 21/8 belastingperceel op 1 eigen domsperceel voor. In ons land zal de verhouding tusschen het aantal belastingperceelen en dat der eigendomsperceelen zeker grooter zijn. Waar men in beginsel reeds bij zoo'n klein verhoudingsgetal in Frankrijk voordeel ziet in scheiding van eigendoms- en belasting perceelen, daar mag men aannemen dat het voordeel van dergelijke scheiding voor ons land van nog meer belang zou zijn. Het is mijne bedoeling een en ander uit de Italiaansche voor schriften ter uitvoering van de wet van 1 Maart 1886 mede te deelen. Als van zelf kom ik dan hier en daar tot vergelijking met voorschriften in andere landen en het maken van opmerkingen in verband met ondervindingen uit eigen practijk. De Italianen hebben ter dege kennis genomen van buitenlandsche instructies en de studie daarvan wordt op allerlei wijze aange moedigd. Aan elke directie zijn die instructies, zooveel mogelijk zelfs in de Italiaansche taal, aanwezig. Voordrachten worden gehouden voor het personeel, terwijl aan de hoogere ambtenaren is opgedragen de lagere zooveel mogelijk te ontwikkelen. In den eersten tijd moesten de eersten zich niet te hoog rekenen om ook allerlei machinalen arbeid te verrichten tot dat een geoefend personeel gevormd zou zijn, dat meer in het bijzonder aangewezen zou worden tot het verrichten van dergelijke bezigheden. Twee hoofdzaken in de Italiaansche voorschriften trekken de aandacht. In de eerste plaats gaat men uit van het beginsel, dat een zekere vrijheid gelaten moet worden in de keuze van meetmethoden naar den aard van het terrein en de bekwaamheid der ambtenaren. Dat schijnt mij een goed beginsel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 177