172 Italië is een groot land met veel afwisseling in de geaardheid der terreinen. In sommige streken wordt het kadaster geheel vernieuwd; in andere, worden bruikbare kaarten gecompleteerd. Men werkt dan ook al naar de omstandigheden met theodolieten, afstandmeters, planchetten, foto-theodolieten enz. Maar ook in andere landen is een imperatief voorschrift voor het volgen van steeds dezelfde meetmethode niet wenschelijk. In ons land b.v. komen veel veen- riet- en tuinstreken voor, vlak maar zeer bedekt, waar de grond niet steeds geschikt is voor stevige opstelling van een theodoliet en waar men dikwijls sneller en goedkooper met behulp van een grooten sextant het doel be reikt; een voor de praktijk voldoende trigonometrische plaatsbepa ling van punten noodig voor de detailmeting. Ik elk geval kan de sextant zeer goede diensten bewijzen tot het bepalen van een aantal ondergeschikte punten in aansluiting aan punten door middel van theodolietmeting bepaald. Ruimschoots maakte ik van den sextant gebruik bij de hermeting van een gedeelte der gemeente Aalsmeer. De lijst, vergelijkende de lengte van uit definitief vastgestelde coördinaten berekende afstanden en de lengtemeting daarvan, op genomen in het register van driehoeksmeting van Aalsmeerdoet zien, dat de sextantmeting, oordeelkundig toegepast, voor de prak tijk niet zooveel achterstaat bij de theodolietmeting, als menigeen denkt. Tn de tweede plaats wordt in Italië geen al te groote plaats gegeven aan vereffeningen volgens de methode der kleinste kwa draten voor kadastermetingen. Vereffening volgens die methode, zegt men, is eigenlijk overbodig bij kadastermetingen, maar toch soms aan te bevelen, vooral hij aansluiting aan punten van het Geografisch Militair Instituut. De ofïiciëele voorschriften voor vereffeningsmodellen verschillen aanmerkelijk met die in de Pruisische Anw. IX. In plaats van met benaderde waarden vereffent men met ééne voorwaarde vergelijking. Wanneer de waarnemingen met zorg gedaan zijn, is één controle- meting feitelijk voldoende.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 178