179 2°. Verschillen in de lengte van eene driehoekszijde langs ver schillende wegen berekend. 3°. Vergelijking van de veelhoeksmeting ten opzichte der driehoeks meting (lengte- en hoekwaarden). 4°. Verschillen van herhaalde afstandmetingen. 5°. Verschillen van afstanden op het terrein en op de kaart. Beschouwingen. Hoe men zich de inrichting van de kadastrale instelling ook denke, de technische bijhouding van de veranderingen in het gemetene van een kadaster, dat iets meer zal zijn dan een belastingkadaster moet noodzakelijk uitgaan van vaste punten. Voorschriften voor nauwkeurige hermeting moeten gevolgd worden door aansluitende voorschriften voor metingen tot bijhouding in dien zin. Daarvoor is noodig verzekering op het terrein, van vele punten der hermeting door steenen of buizen. Men kan zich een plan denken desnoods samengesteld zonder hoekmeting. Bijhouding van dat plan zonder daarbij uit te gaan van vaste punten moet onherroepelijk veroordeeld worden. De wijze van verzekering is uit den aard der zaak voor verschillende terreinen, verschillend. In de meeste gevallen zal verzekering door tegels en draineerbuizen doeltreffend zijn. Tot de bijhouding van een kadaster behoort ook de bijhouding der verzekering van vaste punten. Van tijd tot tijd moet nagegaan worden of een voldoende aantal dier punten nog aanwezig is. Zijn er punten verloren gegaan, dan behooren nieuwe verzekeringsmerken gesteld te worden op plaatsen, die de meeste waarschijnlijkheid geven voor het behoud der aan gebrachte merken. Ondergrondsche verzekering zal meestal de voorkeur verdienen boven bovengrondsche, hoe practisch deze ook schijnt. Bij de keuze der te volgen hoekmeetmethode moet men van te voren vaststellen, welke nauwkeurigheid men wenscht te bereiken bij de trigonometrische plaatsbepaling der punten. Men kieze een zoodanig instrument of richte de metingen met het beschikbaar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 185