180 instrument zoo in, dat aan die eischen van nauwkeurigheid vol daan worde. Daarbij lioude men rekening met de grootte van de verschillende fouten, die haar invloed doen gevoelen bij de hoek meting. Die fouten zijn in hoofdzaak: de randverdeelingsfout, de instellingsfout, de aflezingsfout, de centrisclie-opstellingsfout, het al of niet stevige der opstelling (toevallige fout in den stand dei- eerste as), invloed van wind. De regelingsfout wordt opgeheven door het meten in twee kijker standen. Buitendien is die fout na behoorlijke regeling van weinig be- teekenis bij kleine elevaties. De aflezingsfout is ook niet groot, vooral als men instrumenten heeft met mikroskopen. De instellingsfout, voor zoover die onafhankelijk is van invloed 50" van wind is zeer gering (F vergrooting van den kijker) D'en grootsten invloed hebben vaak de verdeelingsfout, de solidi teit der opstelling en de winddruk. De laatste is te vermijden. Wat de verdeelingsfout betreft, deze bestaat uit een periodiek gedeelte en een toevallig deel. Bij de nieuwe instrumenten, zooals b. v. bij de Rijksdriehoeksmeting gebruikt worden, is de randverdeelingsfout al zeer gering. Bij de instrumenten, die tot nog toe meest bij onze kadaster metingen in gebruik zijn, is die fout grooter. Zooals bekend is wordt de toevallige verdeelingsfout, grooten- deels opgeheven door herhaalde metingen op verschillende deelen van den rand. De periodieke verdeelingsfout verdwijnt uit het gemiddelde van systematisch over den rand verdeelde metingen. Het instrument, waarover ik beschikte bij de hermeting van Aalsmeer bezat een tamelijk groote periodieke randverdeelingsfout. Aan de nauwkeurigheid van de randverdeeling der in Italië ge bruikte instrumenten is het zeker toe te schrijven, dat men daar een 4-voudig aflezen der hoeken, dus in 2 randstanden heen en terug, voldoende acht. In het Zeitsch f. Venn. 1894 S 333 komt voor: Ueber das Mitschleppen des Limbus und verwandte Fehler bei den Repetitionstheodoliten Reichenbachscher Bauart van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 186