16 de verandering, welke niet liet kadaster-perceel heeft plaats gehad en waarop hij door de vernommering zou attent zijn gemaakt. Dat niet-vernommeren, aanbevolen als vereenvoudiging van de hypothecaire boekhouding, maakt daarentegen het onderzoek naar het hypothecair onderpand minder vertrouwbaar en brengt den onderzoeker op een dwaalspoor. Zoolang het kadaster-nommer mag worden gebezigd als eenig onderscheidings-kenmerk van het voorwerp van overeenkomst, in de akten welke in de openbare registers worden overgeschreven, valt naar mijne meening het niet-ver nommeren, bij wijziging van de grenzen van het kadaster-perceel, beslist af te keuren, Maar ook al wordt dat ingenomen standpunt niet verlaten, dan nog zal vernommering, gepaard aan wijziging der grenzen van het kadaster-perceel bij splitsing van perceelen, alleen om de belangen van den fiscus te behartigen, nog vaak genoeg voorkomen. De vraag, of al dan niet en gedurende geruimen tijd nog kan worden gebruik gemaakt van een vervallen nommer, blijft dus niet minder urgent, vooral voor den hypotheekbewaarder wien blijkt, uit de ter inschrijving aangeboden borderellen, dat bij vestiging van hypo theek een reeds vervallen nommer werd gebezigd om het onderpand aan te duiden. Als hypotheekbewaarder, heeft hij zich dan te houden aan het Kon. Besl. van 18B8 en dus geen aanteekening in zijne registers te doen, maar bovendien weet hij, dat de inschrijving kan worden ver nietigd, indien het verbonden goed niet voldoende is aangeduid. Als bewaarder van het kadaster daarentegen is hij gehouden om de voorschriften op te volgen, welke aan de ambtenaren van het kadaster zijn gegeven en zich dus te gedragen naar den inhoud van het aangevochten artikel 95 der Algemeene Instructie. Dientengevolge wordt met twee maten gemeten, met uitkomsten, welke, althans bij den oningewijde, verklaarbaren twijfel moeten wekken aan de consequentie bij handelingen namens dezelfde admini stratie verricht. Indien toch ter overschrijving is aangeboden eene akte, waarbij vast goed wordt overgedragen, dat werd aangeduid met een kadaster- nommer, hetwelk toen de akte voor een notaris werd gepasseerd reeds vervallen was, ten gevolge van eene hermeting, die evenwel nog niet ter kennis van belanghebbenden is gebracht, op de wijze als de wet van 1870 (Grondbelasting) aangeeft, dan bestaat voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 18