185 De laatste zijn door het doorslaan van den kijker bevrijd van de regelingsfout doch behept met de randverdeelingsfout, omdat men heen en terug bij eiken Satz op hetzelfde randdeel afleest. Bij de methode der „Handleiding" staat elke waarneming op zichzelf en heeft elke waarneming haar eigen regelingsfout (geen toevallige fout.) Van vergelijking tusschen de serieën, waaruit de grootte der toevallige fouten van het richten en het aflezen zoude kunnen worden afgeleid, buiten invloed der regeling van het instru ment, kan dus geen sprake zijn. Als van zelf kom ik hier tot het inlasschen van eenige beschou wingen over de middelbare fouten mx en mv (voor de gewichts eenheid dubbele hoekmeting of enkelvoudige richtingswaarneming) bij de stationsvereffeningen van de Rijksdriehoeksmeting, over welker aard de heer de Vos reeds een en ander mededeelde in ons tijd schrift Jaarg. 1903 blz. 235 en 236 naar aanleiding van de ver schijning der eerste gegevens der Rijksdriehoeksmeting. De fx is de middelbare fout voor de richtingswaarneming, berekend uit de verschillen van de hoeken gemeten in heengang, met die gemeten in den teruggang op hetzelfde randdeel. Op die middelbare fout zijn dus noch randverdeelingsfout noch regelingsfout van invloed. Ze geeft een denkbeeld van de som der invloeden van instellings- fout, aflezingsfout en toevallige fout in den stand der eerste as van het instrument (pijlerdraaiing buiten beschouwing gelaten) en is derhalve van denzelfden aard, als de door mij het eerst genoemde middelbare fout uit de verschillen der waarnemingen heen- en terug in denzelfden Satz, zonder doorslaan van den kijker, op eenvoudige wijze te berekenen. Leidt men een middelbare fout mx af uit de verschillen van benaderde of vereffende hoek- of richtingswaarden met de daarmede overeenkomstige rekenkunstig gemiddelden uit al de waarnemingen, om daaruit te concludeeren tot de middelbare fout voor de gewichts eenheid (hoekmeting in heen- en teruggang dubbele hoekmeting), dan is deze laatste geflatteerd. Uit het rekenkunstig gemiddelde van alle waarnemingen is de periodieke verdeelingsfout bijna geheel en de toevallige voor het grootste gedeelte verdwenen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 191