187 hoekmeting. Of men echter éénmaal of n-maal een hoek meet op hetzelfde randdeel, de randverdeelingsfout blijft onveranderd. ti2 is dus ook het kwadraat van die fout voor den enkelvoudigen 188 80 hoek en voor de richting wordt r2 69,45 of r 8",8. De omstandigheid, dat de m^ nog maar 12" is, bewijst weer, dat met soliede opstelling, zelfs met de bij het kadaster in gebruik zijnde theodolieten, het aantal randstanden bij richtingswaarnemingen voor kleinere afstanden niet zoo heel groot behoeft te zijn. Bij minder stabiele opstelling werd vroeger heil gezocht bij hoek metingen volgens de repetitiemethode. Langzamerhand is men echter van die methode afkeerig geworden. Wel is vaak in ge schriften getracht de methode in eere te herstellen en voor kada stermetingen aan te bevelen maar, naar ik geloof, zonder gevolg. Voor minder stevige opstelling zou ik de voorkeur geven aan de symmetrische hoekmeetmethode naar Schreiber, die gewoonlijk alleen bij primaire metingen in gebruik is en waarvoor ik verwijs naar het Zeitschr. für. Verm. 1878. In het wezen der zaak is die methode zeer eenvoudig. Men meet telkens slechts één hoek in heen- en teruggang, wat natuur lijk vrij wat sneller is afgeloopen dan het meten van een hoek volgens de repetitiemethode. De randverdeelingsfout wordt het best opgeheven, omdat geen enkele richting meer dan eenmaal op hetzelfde randdeel afgelezen wordt. Daar alle denkbare hoeken gemeten worden, gevormd door telkens 2 van de n onderling te bepalen richtingen, verkrijgt men voor eiken hoek één direct gemeten waarde en n2 waarden afgeleid uit de som of het verschil van 2 andere hoeken. Stelt men het gewicht van de dubbele hoekmeting (heen- en teruggang) gelijk 2, dan hebben de n— 2 afgeleide waarden elk het gewicht 1. Verrichtte men voor eiken hoek dus slechts één dubbele hoek meting dan zou de meest waarschijnlijke waarde voor een hoek 14 zijn: 2 H -j- Hi j- Ha -|- Hn—2 2 H -f- Hi -f- H2 -)-Hn-2 2 (n 2) n waarin H de direct gemeten waarde voorstelt en Hi, H2 H0_2 de waarden verkregen uit de som of het verschil van twee andere hoeken. Ji

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 193