188 Het gewicht van dit naar de methode kleinste kwadraten ver kregen rekenkunstig gemiddelde is n het aantal richtingen. Door voor elkert hoek meer dubbele hoekmetingen te verrichten kan men naar welgevallen het gewicht vergrooten. Verricht men steeds een even aantal dubbele hoekmetingen, dan behoeft tijdens de meting nooit de kijker doorgeslagen te worden. Uit de som der kwadraten van de verschillen der richtingsinstel lingen in heen- en teruggang kan weer onmiddellijk, zooals in het vroeger gegeven voorbeeld is aangetoond, de middelbare fout voor de enkelvoudige richtingswaarneming afgeleid worden (randverdee- lingsfout en regelingsfout buiten beschouwing gelaten). 2 som kwadraten 2 X aantal kwadraten' Men kan die fout natuurlijk ook afleiden, zooals gewoonlijk bij metingen naar de methode Schreiber geschiedt, door de som te nemen van de kwadraten der verschillen S tusschen elke hoek in heen- en denzelfden in teruggang. In dat geval is y2== 4 X aantal kwadraten' Op welke wijze de metingen verricht moeten worden om te zorgen, dat elke richting slechts eenmaal op het zelfde randdeel afgelezen wordt, vindt men eenvoudig aangegeven in Zeitschr. für Verm. 1878. De meer ingewikkelde beschouwingen daarin voorkomende, zoo mede de berekening der middelbare fouten mx en mv hebben voor de eenvoudige kadastrale praktijk niet het minste nut. De methode Schreiber is hierdoor voor het beoogde doel tot de meest eenvoudige zaak teruggebracht. Het spreekt van zelf, dat bij wankele opstelling bij het instellen nog meer dan anders gelet moet worden op het inspelen van het niveau. Een lichte vingerdruk op den drievoet kan daarvoor bij het instellen van nut zijn, terwijl tevens aan te bevelen is te zorgen dat men nooit den micrometer behoeft terug te draaien. Het nut van oriënteering der richtingswaarnemingen tijdens de meting voor kadastermetingen, voorgeschreven in onze „Handleiding",

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 194