202 Het schoonschrijven kon in 't algemeen voldoende worden genoemd. Velen schreven een nette, bijna allen een duidelijk leesbare hand; bij enkelen slechts moest het beslist onvoldoende worden geacht. De Commissie, A. Veenhuysen, Voorzitter. P. Zeeman Gz. A. D. van der Harst. P. Poot. L. L oo ij en. H. v. d. Br iel, Secretaris. Koloniaal Verslag van 1905. 1. Nederlandscli (Oost-) Indië. Hoofdstuk II. 3. Topographische Dienst. In het begin van 1905 zijn voorbereidende maatregelen getroffen tot uitvoering van de voorstellen der in November 1900 aangewezen commissie voor de centralisatie der in Indië verricht wordende terreinopnemingen en kaarteeringswerkzaamhedeu (zie K. V. 1904, kol. 129). Inmiddels is door den topographischen dienst voortgegaan met de vervaardiging van de landrentekaarten der afdeeling Magelang (res. Kedoe), waartoe de ver- eischte metingen werden beëindigd in de districten Salaman, Moentilan, Salam, Magelang en Tegalredjo en aangevangen in de districten Grabag en Bandoengan. In het geheel waren op het einde van 1904, ten hehoeve van de landrente, opgenomen en in kaart gebracht 118 749 bouws in Kedoe en 41 003 bouws in Banjoemas. Omtrent hetgeen in 1904 verricht is door de verschillende onderdeelen van den militairen topographischen dienst valt het navolgende te melden. Door de triangulatiebrigade, waarvan het hoofdkwartier in het begin van November 1904 van Batavia naar Benkoelen werd verplaatst, zijn in Zuid-Sumatra de verkenningen tot het opsporen van geschikte secundaire en tertiaire driehoekspunten, in de afdeelingen Mana en Pasoema Oeloe Mana, Seloema en Benkoelen en Ommelanden geheel, en die in de af deeling Lais grootendeels ten einde gebracht. Pilaren zijn gebouwd op 7 secundaire en 38 tertiaire punten, waarvan respectievelijk 2 en 25 gelegen in Benkoelen, en de overige in Palembang, zoodat op uit. 1904, behalve 33 punten van het hoofddriehoeksnet, 55 secundaire en 578

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 208