206 eventueele schulden en f 101992,70 ten behoeve van het immigratiefonds. Ter overschrijving werden aangeboden 364 akten, waaronder 176 van verkoop en koop, 37 van openbare veilingen en toewijzing, 129 grond brieven en 6 gouvernementsresolutiën, houdende terugneming in den boezem van het domein van gronden indertijd in allodialen eigendom en erfelijk bezit afgestaan. In het register van inbeslagneming werden 29 processen-verbaal van inbeslagneming van onroerende goederen overgeschreven, terwijl 12 be slagen werden opgeheven. Ten behoeve van de koloniale kas werd aan salaris ontvangen f2004,58. De opleiding van den landmeter in Suriname. Het blad Suriname wijdt een artikel aan de Vereeniging voor Landmeters, die nog jong is, doch, naar het blad zegt, zich ont wikkelt als een Hercules. De vereeniging begon met krachtig de belangen der landmeters bij het bestuur voor te staan. Daar na werd een cursus geopend voor landmeters, die zich practisch en theoretisch de z. g. methode-Bakhuis 1), ter bepaling van de cor rectie van de boussole en van uurwerken, wenschten eigen te maken. Geprikkeld door het succes van dezen cursus, die twee maanden duurde, vatte de vereeniging het voornemen op andermaal een cursus te openen, nu echter tot volledige opleiding van landmeters. Met de haar eigen voortvarendheid heeft de vereeniging dit voor nemen spoedig vasten vorm doen aannemen. In eene conferentie met de a. s. leeraren zijn de laatste regelingen getroffen en is het progamma voor het eerste jaar de cursus zal een 2-jarige zijn vastgesteld. Het program, zoowel als de leeraren van den cursus, doen het blad groote verwachtingen koesteren. Het voorloopig vastgesteld program omvatPlanimetrie met inbegrip van de nieuwere meet kunde, stereometrie, beschrijvende en analytische meetkunde, stel kunde, inbegrepen een deel der hoogere stelkunde, goniometrie, vlakke en boldriehoeksmeting, cosmographie, physica, landmeten en waterpassen, rechtlijnig en topografisch teekenen. Handleiding voor bet bepalen van de Correctie eener boussole en het bepalen van den tijd. Naar een bestaand voorschrift, in gebruik bij den topographischen dienst in Ned. Oost-Indië omgewerkt voor de landmeters in Suriname door L. A' Bakhuis gepensionneerd Majoor bij het Oost-Indische Leger,'s-Gravenhage 1902.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 212