212 dienen en hangt zij met landbouwbelangen samen; zoo zou bijv. de maat regel van ruilverkaveling, tot welks invoering men hier te lande meer en meer gaat neigen, de voortdurende medewerking eischen van de ambte naren van het kadaster. Ware het dienstvak niet onder de afdeeling registratie gebracht, maar tot eene afzonderlijke afdeeling gemaakt met een eigen hoofd, dan zou het duidelijker zijn dat deze afdeeling onder het Departement van Financiën niet behoort. Ve Afdeeling. Opheffing van de betrekking van controleur van het kadaster. Art. 21. De vraag werd gesteld, of het niet mogelijk en dan uit een oogpunt van besparing ook raadzaam zou zijn, de betrekking van contro leur van het kadaster op te heffen en de daaraan verbonden werkzaam heden naar men meende uitsluitend het doen van schattingen voor de grondbelasting aan de landmeters op te dragen. Uitvoering van art. 36 der wet van 2 Mei 1897 StsblNo. 124). Art. 37. Gevraagd werd, of de Regeering blijft bij het gevoelen, ten vorigen jare in de Memorie van Antwoord betreffende dit hoofdstuk der Staatsbegrooting geuit, dat de wet, bedoeld in art. 36 der wet van 2 Mei 1897 Staatsblad n°. 124), tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, in den loop van het jaar 1906 zal kunnen wor den tot stand gebracht. VIe Afdeeling. Hypothecaire boekhouding. Ten aanzien van de hypothecaire boekhouding werd opgemerkt, dat deze van het kadaster behoorde te worden afgescheiden en eene geheel zelfstandige organisatie behoorde te verkrijgen. In haar wezen, meenden de leden, die deze opmerking maakten, behoort de hypothecaire boek houding thuis bij het Departement van Justitie, reeds wegens het rechts kundig karakter, aan de inschrijvingen eigen. Bij deze reorganisatie ware dan tevens te breken met het stelsel om de hypotheekbewaarders te bezoldigen naar gelang van den omvang der inschrijvingen. Dit stelsel dagteekent uit den Franschen tijd en is gegrond op des ambtenaars meerdere of mindere aansprakelijkheid, die eigenlijk in geen enkel geval van eenige beteekenis is. Bovendien behoorden niet de ambtenaren, maar moest de Staat alleen ten deze verantwoordelijkheid dragen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 218