19 waarop de nommerverandering ten hypotheekkantore bekend wordt, d. w. z. het aldaar ontvangen van de goedgekeurde uitkomsten der meting, tevens zal zijn het tijdstip, waarop het vervallen nommer niet meer zal mogen worden gebezigd. Elk ander en later gesteld tijdstip zou niet alleen willekeurig zijn bepaald, maar bovendien gevaar voor verwarring, ook voor de kadastrale boekhouding, doen ontstaan. Voor de boekhouding toch moet het nommer worden geacht te zijn vervallen, zoodra de nommerverandering in de registers kan worden aangeteekend. Vanaf dit oogenblik worden de nieuwe nommers wederom gewijzigd, indien de instandhouding van het kadaster zulks vordert, of splitsing en daarmede vernommering wordt gevraagd, ten einde eene voorgenomen rechtshandeling te verge makkelijken. Vanaf dat oogenblik ook, kunnen door het publiek de nieuwe nommers worden gebezigd en bezigt men die ook, bij voorkeur. En het gaat zeker niet aan om voor de eene rechtshandeling toe te laten het bezigen van het nieuwe nommer en voor eene andere rechtshandeling van latere dagteekening, betreffende hetzelfde object, aan te nemen dat het vervallen nommer nog bestaat. Dezelfde gedachtengang heeft de Staaiscommissie van 1867 reeds geleid toen zij bij haar ontwerp van wet onder art. 10 meende te moeten voorstellen: „De onroerende goederen moeten in de ter overschrijving aangeboden akten of vonnissen zijn aangeduid door de vermelding van de gemeente, de sectie en het nommer, waar onder elk perceel afzonderlijk, tijdens het opmaken der akte of het uitspreken van het vonnis, ten kantore van den bewaarder be kend is." x) Was aan den gestelden eisch niet voldaan, dan zoude ook, volgens dat wetsontwerp, elk rechtsgevolg aan de over- of inschrijving zóólang worden onthouden, totdat bij nadere akte of vonnis - - eveneens over- of ingeschreven verbetering had plaats gehad. Van haar standpunt nam de Staatscommissie aan, dat het aan duiden, met ten kantore niet meer bestaande kadaster-kenmerken, meestal aan schuld en nalatigheid bij partijen zou zijn te wijten en dat zulks onder de werking van haar wet geworden ontwerp Verslag der Staatscommissie voor de herziening der wetgeving op de eigendoms-overdraoht enz. blz. 32.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 21