216 De grondbelasting aan de gemeenten. weg gebaand worden voor tal van verbeteringen, welke thans, met bet oog op de kosten, achterwege moeten blijven. Andere leden verklaarden, nog niet in te zien, hoe deze zaak doeltreffend zou zijn te regelen. «Grondslag van het gemeentelijk belastingwezen behoort te zijn, dat de gemeentekas niet enkel indirect, maar rechtstreeks voordeel trekt uit al hetgeen door het gemeentebestuur wordt verricht tot bevordering van den vooruitgang en de welvaart der gemeente. Het is niet meer dan billijk, dat de kolossale waardevermeerdering van onroerende goederen, welke een uitvloeisel is van maatregelen door baar genomen, in de eerste plaats ten goede komt van de gemeente en niet, zooals thans het geval is, uit sluitend van eigenaren en speculanten. Dit kan alleen geschieden door de grondbelasting over te laten aan de gemeenten, een denkbeeld reeds een tiental jaren geleden door ons aan bevolen, met vrijheid deze te heffen zooals door den aard der omstandig heden en terwille van het gemeentelijk belang het meest wenschelijk wordt geoordeeld, behoudens de algemeene voorschriften door den wetgever vast te stellen, Geen belasting leent zich daartoe beter, daar er geene zuiverder ver band houdt met den economischen toestand der gemeenten. Terwijl in de stedelijke gemeenten, in 't bijzonder in de groote de belasting op 't gebouwd een hoofdbron van inkomsten zou vormen, vinden de landelijke gemeenten de meeste baat bij de opbrengst der belasting op 't ongebouwd. Iets hebben evenwel beide soorten van gemeenten, schoon in verschillende mate, gemeen, nl. dat de waarde van 't Gebouwd en 't Ongebouwd beide zich regelen naar den meer of minderen vooruitgang der gemeente, als gevolg van door deze genomen maatregelen. Eene landelijke gemeente, die nieuwe verbindingswegen aanlegt, betere en snellere vervoermiddelen subsidieert, in één woord, maatregelen neemt om de algemeene welvaart te bevorderen, bevordert daarmee tevens een dikwerf hoogst belangrijke waardevermeerdering van de in die gemeente gelegen onbebouwde gronden. Evenzoo is een stedelijk bestuur, dat op allerlei wijze den vooruitgang der gemeente bevordert, oorzaak eener aanzienlijke waardevermeerdering van de onroerende goederen, Gebouwd of Ongebouwd, bovenal van het laatst genoemde. Wie trekt evenwel de voordeelen dier waardevermeerdering gevolg van geldelijke offers door allen gebracht? Niet de gemeente, die ze voortbracht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 222