218 Memorie van Toelichting. Volgens art. 35 der wet van 26 Mei 1870 Staatsblad N°. 82), tot regeling der grondbelasting, wordt de belastbare opbrengst van gronden die doorgaans of gedurende een gedeelte van het jaar dras liggen of met binnen- of boezemwater zijn bezet, in geval van droogmaking eerst na verloop van drie en twintig jaar opnieuw geregeld. In geval van bekading of bedijking van buitengronden, gelegen aan zee of aan vrij in zee uit- stroomende rivieren, geschiedt de regeling of de nieuwe regeling der be lastbare opbrengst volgens art. 36 der genoemde wet eerst na verloop van achttien jaar, behoudens verlenging met de helft, indien de bedijking plaats heeft véér dat de termijn ten gevolge van bekading toegestaan, is afgeloopen. Die termijnen beginnen voor elk gedeelte van den grond te loopen met het jaar volgende op dat waarin het na droogmaking, bekading of bedijking voor het eerst vruchten heeft opgeleverd of tot bosch, erf of lustplaats is aangelegd; terwijl alleen dan op de hier bedoelde vrijstelling van belasting of verhooging van belasting aanspraak bestaat wanneer tijdig, dat is vóór den aanvang van de landverbetering, bij het bestuur der gemeente eene aangifte is gedaan (art. 38 der wet). Krachtens art 41 kunnen de termijnen van de artt. 35 en 36 voor droogmakingen of bedijkingen van buitengewone kostbaarheid en van grooteren omvang dan van 500 H.A. bij Koninklijk besluit, nadat Gedepu teerde Staten zijn gehoord, hoogstens tot het dubbel worden verlengd, wanneer vóór de onderneming van het werk door den belanghebbende daartoe een verzoekschrift is ingediend. Bedoeld art. 41 is ontleend aan art. 16 der wet van 6 Juni 1840 (Staats blad N°. 17), doch wijkt daarvan in zooverre af, dat in laatstgenoemde wetsbepaling niet de eisch werd gesteld, dat de droogmaking of bedijking een omvang van ten minste 500 hectaren moest hebben, doch voldoende werd geacht, dat deze van zeer grooten omvang of buitengewone kost baarheid was of geacht kon worden van meer algemeen nut te wezen. Hoewel art. 41 bij de behandeling van het ontwerp der wet van 26 Mei 1870 met de Vertegenwoordiging niet tot bedenkingen aanleiding heeft gegeven, is er in lateren tijd meermalen op gewezen, dat uit de omstandigheid dat kleinere droogmakingen en bedijkingen van de gunstige bepaling van dat artikel zijn uitgesloten, onbillijkheden voortvloeien. Bij herhaling is beproefd aan de gerezen bezwaren te gemoet te komen, eerst bij het den 26sten Juni 1893 ingediend ontwerp van wet op de grond belasting (Gedrukte stukken, Zitting der Tweede Kamer, 18921893,191$), daarna bij een den 24sten Maart 1897 ingediend ontwerp tot wijziging van gemeld art. 41 (Gedrukte Stukken, zitting 1896 1897, 180) aan welks

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 224