219 toelichting het bovenstaande is ontleend. Beide ontwerpen zijn ten gevolge van Kabinetswisseling ingetrokken en niet weder ingediend. Een adres van ingelanden van het waterschap «de Lauwerpolder», gelegen onder de gemeenten Uithuizen en Usquert, waarin op wijziging van art. 41 wordt aangedrongen, heeft er toe geleid, dat het onderwerp wederom ter hand is genomen, gelijk door den ambtsvoorganger van den ondergeteekende is medegedeeld in de Eerste Kamer der Staten-Generaal Handelingen 1903—1904, bladz. 300). Een onderzoek, waarbij gebleken is, dat de droogmakingen en bedijkin gen van minderen omvang dan 500 H.A. vrij talrijk zijn, heeft tevens opnieuw aangetoond, dat het inderdaad verkeerd is, alleen voor groote werken van dien aard verband te leggen tusschen de kostbaarheid der onderneming en den duur van den vrijdomstermijn. De kostbaarheid eener droogmaking of bedijking is niet altijd afhankelijk van hare meerdere of mindere uitgebreidheid. Integendeel vorderen kleine onder nemingen dikwijls relatief meer kosten dan groote en er bestaat dus geene reden om, zooals de wet thans doet, alleen voor deze laatste de ge legenheid open te stellen tot verlenging van den gewonen termijn van vrijdom. Bovendien schuilt in de tegenwoordige regeling het gevaar, dat be dijkingen ter wille van den vrijdom, doch tot nadeel van het algemeen belang, tot boven 500 H.A. worden opgevoerd. Het schijnt dus in meer dan één opzicht wenschelijk de bedoelde be perking uit de wet te doen verdwijnen. Hiertoe strekt het hierbij aan geboden ontwerp. De Minister van Financiën De Meester. Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Nieuwe Leden J. H. R. H. P ij 1 s, adspirant-landmeter te Herten. O. Eisenga, adspirant-landmeter te Groningen. Berichte n. Bij Kon. Besluit van 3 November 1905, No. 48 is benoemd, tot ingenieur-verificateur van het kadaster, I. Boer Hzn., landmeter van het kadaster te Utrecht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 225