20 zelden zou voorkomen. Toch zijn ook, blijkens de toelichting van de Staatscommissie zelve van haar ontwerp van wet (blz. 114), „de gevallen, waarin zelfs de schuld of nalatigheid niet bestaat, denkbaar, indien het belang van partijen grooten spoed bij het opmaken der akte of het instellen van den eisch vordert en het hypotheekkantoor op een verren afstand gelegen is, of indien na het instellen van den eisch en vóór de rechterlijke uitspraak, wijziging in de perceelnommers heeft plaats gehad", maar de Commissie vond geen aanleiding om op grond van die gevallen af te wijken van den eisch en dus, geen rechtsgevolgen, vóór dat verbetering van de onjuiste kadaster-aanduiding had plaats gehad. Nu kan men weliswaar der Staatscommissie verwijten, dat zij wel wat te vlug is heengegleden langs de bezwaren, waarvan zij het bestaan erkent, maar in aanmerking genomen haar standpunt en de motieven, die haar hebben geleid, zal men de consequentie in haar eisch niet kunnen ontkennen en dien ontdaan van zijn hardheid, voor inwilliging vatbaar achten. Het komt mij dan ook voor, dat de bezwaren, welke aan het doorvoeren van den eisch der Staatscommissie zijn verbonden, moeten worden verzacht, door de Avijze waarop de aanvulling of verbetering van de akte of het vonnis kan geschieden, in de ge vallen dat schuld of nalatigheid is buiten gesloten, zoo gemakkelijk en min kostbaar mogelijk te maken. Van het m. i. juiste beginsel, hetwelk aan den doeltreffenden eisch ten grondslag ligt, moet evenwel niet worden afgeweken. En dat is voor de praktijk ook niet noodig. Juist voor de gemeenten, die het verst van het hypotheekkantoor zijn verwijderd of vamvaar uit dat kantoor het moeilijkst te bereiken is, geldt als regel, dat vernonnnering bij het kadaster slechts eens per jaar geschiedt. Aan de vernommering gaat vooraf het bezoek van den landmeter, hetwelk te voren wordt aangekondigd. Men kan daar dus Aveten in Avelken tijd van het jaar vernommering kan hebben plaats gehad. De bezAvaren behoeven dus niet zAvaar te Avegen indien wordt bepaald, dat eene akte van verbetering gratis geregistreerd en over geschreven zal worden, als partijen overleggen een extract uit den kadaster-legger, afgegeven niet vroeger dan 8 dagen vóór den dag, waarop de akte of het vonnis, die moeten Avorden verbeterd, is opgemaakt. Aldus getemperd en met toekenning van terugAverkende kracht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 22