224 Dit is dus het bedrag der onzekerheid in de gemeten lengte als gevolg van de fouten in driehoeksmeting, veelhoeksmeting, onjuiste centreering baken, onjuiste nitbakening van lijnen en onjuiste lengte meting, buiten invloed van kaarteering. Men vergelijke de grootte der overeenkomstige afwijkingen in Elzas-Lotharingen Zeitschr. für Verm. 1888 blz. 551 De plans werden vervolgens door bekwame graveurs gegraveerd op dunne zinken bladen, die later onmiddellijk gebruikt kunnen worden tot het maken van afdrukken. De zinken bladen werden vooraf Jngesmeerd met een bijzonder mengsel, waardoor men zoowel met een potlood teekenen als met een fijne stalen stift graveeren kon. Met potlood teekende men dan de lijnen, die weer verdwijnen moesten. Met een daartoe ingerichte machine met stalen lineaal, waar langs een trekpen zich bewegen kan, werden op de bladen de kruispunten van vierkanten (ruiten) getrokken. Tot het kaarteeren van punten welker coördinaten berekend waren, bediende men zich weer van een ander instrument, waar mede men telkens in één ruit de daarin vallende punten kaarteerde. De kaarteering der punten uit coördinaten werd gecontroleerd door aflezing der coördinaten van die punten op het plan, met behulp van een in kwadraat-millimeters verdeelde glasplaat. De plans werden vóór het aanbrengen van de teekens, aangenomen ter aanduiding van den aard der scheidingen, zorgvuldig geverifieerd. Daartoe werden ook alle lijnen nagepast, die op het terrein ge meten waren en de verschillen tusschen napassing en meting ge noteerd. (Zie voor overeenkomstige verschillen weer Zeitschr. für Vrm. 1888 blz. 552). Geconstateerd werd, dat men mag aannemen tot op ongeveer 1/io m.M. nauwkeurig te kunnen uitpassen. Om de fout van aflezing te bepalen werden door 2 personen voorzien van vergrootglas 235 zelfde lengten van een zinken plan (1 a 1000) uitgepast en op een zuiver verdeelde schaal afgelezen. De verschillen in de aflezing waren; 135 maal 0; 90 maal 5 c.M. en 10 maal 10 c.M. Personeele fout van aflezing dus; 235^ C Toevallig maximum voör het verschil van 2 aflezingen door den-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 232