227 Aan hei einde van de werkzaamheden te velde in 1899 werd nog op 25 Augustus de contrölelijn B N 0-25 gemeten met telkens eene andere combinatie van 2 der 3 bij de hermeting gebruikte meetveeren. De 3 metingen hadden tot uitkomst: 581,89 M.; 581,89 en 581,88 M. Uit de coördinaten van de 'eindpunten dezer lijn was voor de lengte berekend: 582,08. Dit verschil is nog voor een deel te verklaren uit het temperatuur verschil op 25 Augustus 1899, toen het buitengewoon warm en op 26 Mei 1898, toen het voor den tijd van het jaar buitengewoon koud was. De punten BNO en 25 zijn verder geheel onafhankelijk van elkaar door hoekmeting bepaald. De lijn B N 0-25behoorlijk verzekerd, loopt door de hoofdstraat van het dorp Aalsmeer en kan dus onmiddellijk gebruikt worden bij eventueel latere hermeting van de dicht aaneengebouwde kom van het dorp. De „Handleiding" schrijft voor ter berekening van den geheelen inhoud van een plan: uitpassing van coördinaten der brekingspunten van den omtrek, In de Pruisische Anw. VIII komen van de op die wijze verrichte inhoudsberekening van perceelen, uitgewerkte voorbeelden voor. Bij een groot aantal brekingspunten neemt een dergelijke berekening een bedenkelijken omvang aan. Daarom geven de Pruisische voorschriften deze wijze van inhouds berekening slechts aan voor het geval men voor bepaalde perceelen prijs stelt op eene hooge nauwkeurigheid. Voor de berekening der geheele inhoudsgrootte van een plan gewenscht om eventueel wijzigingen te kunnen aanbrengen aan de berekende grootte der perceelen in verband met krimping of uitzetting van het papier zijn geheel andere voorschriften gegeven. Men berekent daartoe langs grafischen weg of met behulp van planimeter en glasplaten den inhoud der gedeeltelijk genummerde en gedeeltelijk ongenummerde ruiten van alle plans, neemt en vereffent de gemiddelden van alle op verschillende plans voorkomende overeenkomstige gedeelten, om met behulp van deze gemiddelden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 235