21 aan de verbetering, kan de eisch van de Staatscommissie worden ingewilligd om zooals door haar op blz. 115 van haar verslag wordt opgemerkt onzekerheid van rechten, zoo geheel in strijd met het doel der openbaarheid, te ontgaan. In afwachting van de wettelijke regeling moet evenwel, naar het mij voorkomt, het gewraakte voorschrift van art. 95 der Algemeene Instructie, als in strijd met het Kon. Besl. van 8 Augustus 1838, worden ingetrokken, ten einde te verkrijgen eenzelfde opvatting, bij de hypotheken en bij het kadaster, aangaande het tijdstip waarop het oude nommer moet worden beschouwd als te zijn vervallen. Wordt echter ook voor het kadaster aangenomen, dat een ver vallen nommer niet meer mag worden gebezigd ter aanduiding van het onroerend goed in akten en vonnissen, zoodra de goedgekeurde vernommering aan den bewaarder is bekend gemaakt, dan dient deze bekendmaking ook onmiddellijk te volgen op de goedkeuring en zullen de goedgekeurde metingstukken dus onmiddellijk aan den bewaarder moeten worden toegezonden. Thans zijn die metingstukken dikwijls maanden onder weg, om te voldoen aan de behoeften van den fiscus. Het publiek stelt evenwel zijne eischen. Transactiën kunnen dikwijls niet worden uitgesteld, en vanaf het oogenblik waarop het is gevormd, komt het kadaster-nommer wederom in aanmerking voor vernommering, zoodra de instandhouding van het kadaster dit noodig maakt of het publiek belang zulks vordert om een voor genomen rechtshandeling te vergemakkelijken. Is den bewaarder nog niet bekend het bestaan van een nieuw nommer, dan kan hij een nieuwer daarvoor in de plaats gekomen nommer zeker niet in zijne registers opnemen en nog minder daarvan extracten afgeven. Het is daarom noodig, dat alle door den inge nieur-verificateur goedgekeurde metingstukken, onmiddellijk aan den bewaarder worden toegezonden, die ze vervolgens na de vernom mering in zijne registers te hebben aangeteekend den met een fiscaal doel af te leggen weg kan doen bewandelen. G. W. Gombault.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 23