233 Waar ik hier en daar de juridische zijde van dat vraagstuk aan geraakt heb, daar is het slechts mijne bedoeling geweest opnieuw de aandacht te vestigen op enkele onregelmatigheden, tot welker beëindiging ik hoop, dat te gelegener tijd op de eene of andere wijze middelen gevonden zullen worden. Ten slotte iets over reproductie van kadastrale plans langs me- chanischen weg en wat daarmede verband houdt. Ten bewijze dat ten onzent ook in die richting de eerste stap gedaan is, kan ik wijzen op de officieele voorschriften tot vermenig vuldiging van kadastrale plans door den heer Immig te Rot terdam. Die stap schijnt een in juiste richting geweest te zijn, want de door den heer Immig vervaardigde afdrukken zijn nauwkeurig en goedkoop en voldoen dus aan de twee voornaamste eischen, die gesteld behooien te worden. De kwestie van vermenigvuldiging van plans is een zeer belang rijke. Het geldt hier toch verhooging van de nauwkeurigheid der kaarten en hunne kopieën onder aanzienlijke geldbesparing. Genoemd vraagstuk is dan ook in het buitenland reeds lang van alle zijden bezien. In het Tijdschrift voor K. en L. Jaarg. 1894 blz. 84 komt van de hand van den heer Boer een opstel voor over „Reproductie van kadastrale kaarten in Elzas-Lotharingen"door middel van autografische zincografie. Volgens dat opstel waren de verkregen afdrukken nauwkeurig en goedkoop. Bij Neuilly-Plaisance zagen wij een ideaal-toestand ter verkrijging van de meest nauwkeurige en goedkoopste afdrukken, ook voor gedeelten van plans (kadastrale extracten). De plans zelf immers zijn daar gegraveerd op zinken platen, die onmiddellijk voor het afdrukken gebruikt kunnen worden. Van het grootste belang is het later eens te vernemen of op den duur die zinken plans, waarop alle lijnen blijven bestaan, niet te ingewikkeld worden. Zoo niet, dan schijnt het mij toe, dat de wenschelijkheid van zinken plans na hermetingen ernstig dient over wogen te worden. Om den belangrijken inhoud en den optimistischen toon, die er uit wordt gehoord geef ik eene vertaling in haar geheel van een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 241