234 opstel voorkomende in de Italiaansche„Bivista di topografia e catasto(Maart 1889). Het luidt als volgt: „Sedert 2 jaren ongeveer heeft Generaal Annibale Ferrero, President van het Hoofdbestuur van het Kadaster, Directeur van het Geografisch Militair Instituut proeven laten doen met fototech- nische reproductie van teekeningen, ten einde daarvan talrijke kopieën te verkrijgen zonder verandering van de afmetingen der figuren „Het doel van deze onderzoekingen was: 1°. zich te bedienen van- het fctozincegrafiseh proces om re producties in kleuren te verkrijgen; 2°. de kadastrale kaarten te kunnen reproduceeren zonder ver andering van afstanden en inhouden". „Houden wij ons met terzijdestelling van het le doel, dat niet van belang is voor de kadastrale werkzaamheden een oogenblik bezig met het tweede, omdat, wanneer dit bereikt is, resultaten gevonden zijn van het grootste belang in de gevolgen"! „In eene verhandeling op 2 Januari 1889 wees de Voorzitter van het Hoofdbestuur op de groote voordeelen 1°. het onbeperkt behoud der oorspronkelijke kaarten, veranderd in metalen documenten; 2°. een snel en zuinig middel tot reproductie der kaarten, al naar gelang der behoefte; 3°. de verspreiding der kadastrale kaarten ten behoeve van eigenaars, publieke en bijzondere administraties, notarissen, inge nieurs, landbouwkundigen 4°. een groot gemak voor de bijhouding der kaarten zelf; 5°. een bijna onvernietigbaar bewijs voor den eigendom en voor het behoud der grenzen, waar aan het nieuwe kadaster bewijs kracht mocht toegekend worden". „Aan al deze voordeelen kan nog toegevoegd worden de ontvangst ten bate van de schatkist, tengevolge van het verstrekken van uittreksels der kaarten aan particulieren". „Wijl nu de proefnemingen volkomen geslaagd zijn, mag men zeggen, dat iets zeer belangrijks verkregen is ten bate van het kadaster. „Aangemoedigd door het eerste succes paste het Geogr. Mil. Inst, op last van zijn Directeur andere reproductiemethoden toe

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 242