235 op de kadastrale kaarten en het bleek, dat. in elk stadium van de kadastrale werkzaamheden de fototechnische hulpmiddelen van onschatbare waarde kunnen zijn ter besparing van tijd en geld en ter verzekering van juistheid, overal waar kopieën noodig zijn op dezelfde of wel op vergroote of verkleinde schaal van kaarten en schetsen". „Dergelijke reproductie geeft voor denzelfden prijs, waarvoor men anders één kopie heeft, honderden of duizenden exemplaren der kaarten ten gebruike van alle personen, die moeten medewerken aan de uitvoering of de verificatie van kadastrale werkzaam heden „Het grootste voordeel zal voortvloeien uit den verkoop der kaarten aan het publiek, die een aanzienlijke bate zal zijn en het kadaster zal niet langer uitsluitend een fiscaal doel hebben, maar in werkelijkheid een volkszaak worden, omdat de kadasterbladen verkocht kunnen worden voor prijzen, die varieerentusschen 1 en 2 Lire, terwijl een teekenaar 20 of 50 Lire zou eischen voor het maken van één enkele kopie". „In een tijdperk van ter-visie-ligging der kadastrale gegevens is zeer duidelijk het nut van de verspreiding der kaarten in handen der belanghebbenden; maar van het grootste nut zal die versprei ding zijn na de inwerkingtreding van het kadaster in het tijdsver loop tusschen die inwerkingtreding en het tijdstip, waarop aan de kadastrale gegevens bewijskracht zal worden toegekend." „Voorts springt in het oog het nut der reproductie op verschil lende schalen, niet alleen voor administraties, spoorwegmaatschap pijen, maatschappijen van grondcrediet en verzekeringsmaatschap pijen maar ook voor de registratie der akten betrekking hebbende op grondeigendom". „De proeven werden genomen met nieuwe kaarten der gemeenten Rolo en Fabrico van het Modeneesch kadaster; met oude kaarten van het Toscaansche kadaster uit het jaar 1822, door den tijd geel geworden en verbleekt; met zeer oude kaarten van het Lom bardisch kadaster". „Verkregen zijn: a. reproducties op dezelfde schaal; b- id. id. grootere schaal; c. id. id. kleinere schaal; d. overdrukken in blauw;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 243