237 gende belangrijke inlichtingen over den tegenwoordigen stand der fototechniek ten dienste van het kadaster in Italië. Om een negatief beeld op zink te kunnen verkrijgen tot het maken van afdrukken, deed men in den beginne langs fotografischen weg positieven ontstaan op gevoelige platen door het beeld, gevormd door het objectief van het instrument, om te keeren. Men bereikte dit door middel: 1°. van een aan het objectief aangebracht prisma, of 2°. van een in het toestel onder een hoek van 45° aangebrachten spiegel of eindelijk 3°. door het omkeeren der gevoelige plaat, waardoor het beeld ontstaat, nadat de van het voorwerp komende lichtstralen door de plaat heengegaan zijn. Een spiegel in het inwendige van het toestel geeft echter geen geheel zuiver beeld, als het wat groot is, terwijl de zuiverheid ook lijdt, wanneer beelden verkregen worden met omgekeerde gevoelige plaat. Buitendien bleek, dat de inrichting van meerdere fototechnische bureaux tamelijk duur werd. Een en ander had tengevolge, dat sedert 1895 de meeste zijn opgeheven en waar noodig de hulp ingeroepen werd van de privaatindustrie. Ook is men teruggekomen om de kosten, van het vervaardigen van tot afdruk geschikte zinken platen langs fotografischen weg, voor reproducties op dezelfde schaal. In de laatste jaren volgt men een zeer nauwkeurige en goedkoope methode zonder behulp van camera en objectief, die in haar alge- meene omschrijving doet denken aan Elzas-Lotharingen en aan „immigrafie" Men vervaardigt de teekening met zeer zwarten inkt op zeer doorschijnend papier of teekenlinnen. In een chassis legt men deze teekening omgekeerd op de geprae- pareerde zinken plaat, waardoor deze geschikt gemaakt wordt tot afdrukken. Bij het gebruik van droog papier verkrijgt men op deze wijze verscheidene beslist nauwkeurige afdrukken. Is de teekening vervaardigd op dik papier, dan kan men dit doorschijnend maken door insmeren met paraffine. De teekening is daardoor niet bedorven, want na gemaakt gebruik kan men de paraffine weer wegnemen. In de loop van dit jaar verschijnt van de hand des heeren Rimbotti een werkje over fototechniek, terwijl reeds van hem in druk verschenen zijn: „de fotografie toegepast op de grafische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 245