239 het mag bijna niet aan krimping of uitzetting onderhevig zijn, en weinig kreuken, men moet er hulpkaarten van kunnen aftrekken terwijl men er met potlood en inkt gemakkelijk op moet kunnen teekenen. Met het oog op bijwerking moet gezocht worden naar een licht wegneembaren inkt. De minuuttoestand worda slechts bewaard in afdruk. Het oorspronkelijke ongekleurde plan, op pauspapier worde door kaarteering steeds tot den dag bijgehouden, waar zulks noodzakelijk is, zoodat, zoodra daaraan behoefte bestaat, onmiddellijk afdrukken vervaardigd kunnen worden. (Gemeentebesturen, waterstaatslicha men, schattingscommissies enz.) De hulpkaarten zou ik ook willen aftrekken op stevig pauspapier en met deze de nette plans ter inzage van het publiek dadelijk en de andere plans later, door overprikking bijwerken. Het gebruik van onze ouderwetsche kopiëerspiegels voor het aftrek ken van hulpkaarten en ter bijwerking van plans vervalt dan geheel, eene verandering zeer gewenscht in het belang der nauwkeurigheid van het werk en in dat van het gezichtsvermogen van het personeel. Plans, waarop heel veel valt bij te werken, zou ik eenvoudig willen vervangen zien door nieuwe afdrukken: veel beter en veel goedkooper. Het voorschrift in onze „Handleiding" om behalve de op het terrein verzekerde punten ook de meetlijnen op minuutplans en bijbladen te brengen, geeft m. i. vooral op de laatste plans een groote vermeerdering van lijnen, zonder daaraan evenredig nut. Men vergete niet, dat zelden oude meetlijnen gebruikt worden. De practijk leert, dat tengevolge van veranderden terreinstoestand bij latere metingen meestal nieuwe lijnen verbonden moeten worden aan de op het terrein aanwezige vaste punten. Bij kaarteering der nieuwe plans op pauspapier of linnen komen de verzekerde punten op alle plans (afdrukken) even nauwkeurig voor. Even als in Pruisen, zou ik willen voorgeschreven zien, dat de inktlijnen niet door de kaarteerpunten heen getrokken mogen worden. Het schijnt mij ook van groot belang, te onderzoeken, in hoeverre fototechnische hulpmiddelen van dienst kunnen zijn voor het maken van extracten plans en kopieën van veldwerkschetsen. Voor extracten plans zijn de zinken plans als te Neuilly-Plaisance het ideaal.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 247