248 Ten slotte zou de zaak dan hierop neerkomen, dat de hypotheekkantoren zouden moeten dienen, voor hetzelfde doel als de kleine sigarenwinkeltjes in Frankrijk, die aan weduwen van verdienstelijke ambtenaren worden gegeven, namelijk om aan verdienstelijke registratie-ambtenaren een dou ceurtje te geven. Het is een zeer geleidelijke overgang, wanneer ik van de hypotheken op het kadaster kom. Evenzeer als een reorganisatie noodig is voor de inrichting van dat deel van de registratie, dat betrekking heeft op de hypothecaire boekhouding, evenzeer is noodig een reorganisatie van het kadaster. Ik spreek nu niet over de rechtsgeldigheid van het kadaster, daar kom ik straks met een enkel woord op -tent»,- maar over de organisatie van de kantoren. Aan die organisatie van de kantoren ontbreekt bijna alles. Er heerscht een onhoudbare en slechte toestand. De ingenieurs-verificateur van het kadaster hebben in naam allerlei verantwoordelijkheid, die zij inderdaad niet hebben. De landmeters, op wie het werk rust, hebben veel te weinig zelf standigheid door een fout in de organisatie, die ik nu niet in denbreede zal uitmelen om niet te lang te worden. Men put volstrekt niet uit de krachten die men in de ambtenaren heeft, wat er uit te putten is. Het gebeurt herhaaldelijk, dat landmeters gezet worden aan werk, dat evengoed kan worden opgedragen aan teekenaars en evenzeer dat ingenieurs- verificateur niet geschikt zijn voor het werk, dat zij op het papier heeten te doen, maar wegens den grooten omvang van hun taak niet kunnen verrichten. Ook ten aanzien van de organisatie der bewaring van hypotheken en het onderhoud van het kadaster is grondige reorganisatie noodzakelijk. Nu heb ik een denkbeeld aan de hand gedaan, dat blijkens het Voor- loopig Verslag door andere leden werd gedeeld, n.l. dat zoowel de bewaring der hypotheken als de dienst van het kadaster zou worden ontnomen aan het Departement van Financiën en overgebracht naar het nieuwe Depar tement van Landbouw, en het komt mij voor, dat dit denkbeeld zoo rationeel en zoo logisch mogelijk is. Dat de bewaring van de hypotheken en de boekhouding van de rechten op den grond en wat daarmede samenhangt, niet eigenaardig thuis be- hooren bij het Departement van Financiën, schijnt mij aan geen redelijken twijfel onderhevig. Wat betreft het kadaster, kan ik mij volkomen be grijpen, dat men dezen diensttak onder het Departement van Financiën heeft gebracht op grond van zijn oorsprong, maar het kadaster heeft tegen woordig allerlei diensten te verrichten, die volstrekt niet meer van zuiver

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 256