285 ambtenaar, die als ongehuwde is aangesteld, in dienst te houden wanneer zij in 't huwelijk treedt, maar zij nam dienaangaande geen bepaling in het ontwerp op, omdat zij de gevolgen van een dergelijk algemeen voorschrift niet voor alle takken van dienst kon overzien. De Bond van Ned. Onderwijzers was het hiermede niet eens en diende een voorstel in, om in de Proeve een artikel op te nemen, dat duidelijk uitspreekt, dat geen vrouwelijke ambtenaren buiten hun wil op grond van huwelijk of zwangerschap worden ontslagen. Aangaande de behandeling van dit voorstel in onze Jaarvergadering van 30 Sept. j.l. verwijzen we naar de notulen van deze vergadering, opgenomen in N°. 4-3 van het maandblad. Uit deze notulen zal U blijken, dat bij de stemming over het voorstel 60 stemmen werden uitgebracht, en dat hiervan 25 vóór, 19 tegen en 16 blanco waren. Eenige blanco-stemmers deelden mede, dat zij zich moesten onthouden, omdat ze aangaande dit punt geen mandaat hadden, hetgeen te meer te betreuren viel, daar er nu geen meerderheid was. Men kan nu niet zeggen, dat de meerderheid der vergadering zich vóór het voorstel verklaarde en nog minder, dat de meerder heid er tegen was. Wij achten het noodig een poging te doen om in deze tot klaar heid te komen en noodigen U derhalve uit ons vóór 1 Juli 1906 te berichtenaan 't adres van laatstondergeteekende, Sarphatipark 110, Amsterdam) 1°. of Uwe Vereeniging in „De Proeve" bepalingen betreffende gehuwde vrouwelijke ambtenaren wenscht opgenomen te zien, en zoo ja of zij meent: 2 dat het aangaan van een huwelijk al dan niet reden mag zijn aan de vrouwelijke ambtenaar ongevraagd ontslag te geven. Bij bevestigende beantwoording van vraag 2°., of 3°. het huwelijk voor de vrouwelijke ambtenaar ontslag moet medebrengen, dan wel of de overheid de bevoegdheid zal bezitten haar wegens huwelijk ongevraagd ontslag te geven. Indien het huwelijk voor de vrouwelijke ambtenaar geen onge vraagd ontslag ten gevolge zal hebben, zal dan 4°. zwangerschap in het huwelijk al dan niet reden mogen zijn voor ongevraagd ontslag en zoo ja zal zwangerschap in het huwelijk ontslag moeten medebrengen, dan wel zal de overheid bevoegd zijn om deze reden on gevraagd ontslag te verleenen;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1905 | | pagina 293